X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Zarządzenie NFZ: Zmiana warunków dot. rehabilitacji postcovidowej

08 cze 2021
źródło: NFZ

Dnia 2 czerwca br., na stronie NFZ opublikowano zarządzenie Prezesa NFZ 98/2021/DSOZ, zmieniające zarządzenie ws. zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. 

Najnowsze zarządzenie NFZ zmienia zarządzenie Nr 42/2021/DSOZ z 5 marca 2021 r. w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z  zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i  stanowi wykonanie decyzji Ministra Zdrowia z 28 maja 2021 r.

Zgodnie z decyzją "zmodyfikowano warunki realizacji programu i warunki realizacji świadczeń z zakresu rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 w podmiotach leczniczych będących zakładami lecznictwa uzdrowiskowego lub podmiotach realizujących rehabilitację leczniczą w trybie stacjonarnym, które posiadają niezbędną bazę zabiegową do prowadzenia rehabilitacji pacjentów, określone w  załączniku nr 6a do  zarządzenia".

W zarządzeniu NFZ czytamy, że : przedmiotowe świadczenia są udzielane świadczeniobiorcom, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru pielęgniarskiego.

Ocena stanu zdrowia i monitorowanie leczenia, zgodnie z określonym przez Ministerstwo Zdrowia programem, polega na:

1) ocenie funkcjonowania pacjenta po przebyciu COVID-19 wg F.A. Klok 2020 (Post-COVID-19 Functional Status [PCFS] scale);

2) ocenie dolegliwości utrzymujących się po przebyciu COVID-19 w skali od 0 do 10.

Z dniem publikacji rozporządzenia,  załącznik nr 6a do zarządzenia określający program i warunki realizacji świadczeń z zakresu rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 otrzymuje  nowe brzmienie, w którym dodano załączniki nr 1 i 2 do Programu.

Pełne zarządzenie z dodatkowymi dokumentami (ustalenia i kryteria kwalifikacji) można pobrać TUTAJ

AOTMiT: Najnowsze zalecenia w sprawie rehabilitacji po COVID-19
Co "Long Covid" oznacza dla fizjoterapeutów?
Kinezygerontoprofilaktyka - dlaczego tak ważna jest prewencja?
Największe podwyżki dla pielęgniarek, położnych i fizjoterapeutów?
x
Zapisz się do newslettera