X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Jakie jest zapotrzebowanie na rehabilitację na świecie?

02 maja 2021
źródło: materiały prasowe

Na łamach czasopisma "Lancet" ukazała się analiza danych z Global Burden of Disease Study. Jej celem było oszacowanie odsetka populacji świata, który wymaga rehabilitacji. zapotrzebowanie na rehabilitację.

zapotrzebowanie na rehabilitację.

Badacze w swojej analizie uwzględnili 25 chorób i zaburzeń, które można wyleczyć lub ich przebieg ulega złagodzeniu, dzięki zastosowaniu właściwej rehabilitacji.

Wśród tych jednostek chorobowych były między innymi:

  • ból pleców,
  • ból szyi,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroba Parkinsona,
  • schizofrenia oraz niewydolność serca.

We wcześniejszych pracach oszacowano dla tych jednostek liczbę lat przeżytych z niepełnosprawnością (ang. years of life lived with disability).

W 2019 roku 2,4 mld mieszkańców Ziemi cierpiało z powodu chorób i dolegliwości, które można złagodzić dzięki rehabilitacji. Od 1990 roku do 2019 roku zapotrzebowanie na rehabilitację wzrosło o 63%. Najczęstszą dolegliwością był ból grzbietu w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, który dotyczył 1,7 mld ludzi na świecie. W przypadku Polski najczęstszą dolegliwością wymagającą rehabilitacji był stan po złamaniach.

Nawet 1/3 ludzi na Ziemi może mieć choroby i dolegliwości, które mogą być złagodzone dzięki rehabilitacji. Oznacza to, że zapotrzebowanie na rehabilitację może być dużo większe niż się powszechnie uważa.

Z badań World Confederation for Physical Therapy (WCPT), międzynarodowej organizacji zrzeszających fizjoterapeutów z całego świata, wynika że większość krajów rozwiniętych (i nie tylko), w których kształceni są fizjoterapeuci wprowadziło bezpośredni dostęp do usług fizjoterapeutycznych.

Został on już wprowadzony w 40 krajach, w tym w 17 krajach Europy, 6 krajach Azji, 9 krajach Afryki, 4 krajach Ameryki Północnej i 4 krajach Ameryki Południowej. W coraz większej liczbie państw bezpośredni dostęp do fizjoterapii jest uznawany także przez instytucje ubezpieczeniowe finansujące leczenie systemy ubezpieczeń finansujących usługi prywatne.

Polecamy także:

Rusza nowy program rehabilitacji powikłań po COVID-19
Nietypowy sprzęt rehabilitacyjny zaprojektowany przez studentów Uniwersytetu Artystycznego
8 porad jaka powinna być funkcjonalna strona internetowa fizjoterapeuty
Urządzenie Acapella - innowacja w rehabilitacji układu oddechowego
x
Zapisz się do newslettera