X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Powstanie wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego PFRON

11 paź 2021
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wiceminister rodziny i polityki społecznej, P. Wdówik poinformował, że z dodatkowego miliarda złotych, który trafi do PFRON powstanie m.in. wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i wyrobów medycznych. Na jej uruchomienie na początek przewidzianych jest 200 mln zł, a za jej prowadzenie będzie odpowiadać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego to pierwszy z 4 zaplanowanych programów. Drugi program to mieszkania dla osób niepełnosprawnych. W jego ramach absolwenci szkół i uczelni będą mogli otrzymać pieniądze na pokrycie kosztów wynajmu mieszkania przez trzy lata w związku z poszukiwaniem pracy.

Będzie także możliwość uzyskania wsparcia na dostosowanie lub zamianę mieszkania obarczonego barierami architektonicznymi. Z kolei organizacje pozarządowe będą mogły ubiegać się o środki na tworzenie mieszkań wspomaganych oraz wspomaganych społeczności mieszkaniowych, gdzie będą zapewnione całodobowe usługi asystenta.

Łącznie na program zostanie przeznaczone 600 mln zł.

Trzeci program to program samochodowy z budżetem 100 mln zł. Będzie obejmował dofinansowanie do zakupu samochodu dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a także refundację kosztów nauki jazdy, dodatkowych lekcji doszkalających oraz egzaminów na prawo jazdy.

Czwarty program z kolei zakłada przekazanie dodatkowych 100 mln zł na tworzenie warsztatów terapii zajęciowej (WTZ) oraz zakładów aktywności zawodowej (ZAZ). Obecnie jest 728 WTZ oraz 126 ZAZ, ale to zbyt mało. Są bowiem powiaty, które nie mają ani jednej takiej placówki, a jest to spowodowane brakiem pieniędzy na ich tworzenie.

Przy dotychczasowych środkach powstawały co roku średnio 3-4 warsztaty i 2-3 zakłady. Teraz będzie mogło ich powstawać nawet odpowiednio 15 oraz 10. Co więcej, powiaty nie będą musiały zapewniać wkładu własnego, bo teraz PFRON gwarantuje 70% pieniędzy, a pozostałe 30% samorząd musi wyłożyć ze swojego budżetu. Ponadto wzrosnąć ma kwota przekazywana przez fundusz na jednego uczestnika korzystającego ze wsparcia ZAZ.

Większy budżet PFRON na 2022r
Ulga rehabilitacyjna a sprzęt treningowy
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter