X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Wołczyńskie wody solankowe z nowym zastosowaniem

25 sie 2022
Źródło: doxa.fm, nto.pl

Wołczyńskie wody solankowe być może już niedługo zyskają zupełnie nowe zastosowanie. Miasto Wołczyn podjęło decyzję o opracowaniu i realizacji projektu basenu letniego, do którego zostaną wykorzystane wody solankowe.

Wołczyńskie wody termalne jak dotychczas wykorzystywane są w niedawno powstałych tężniach. Nadają się jednak doskonale do tego, by zagościć w basenie. W miejscu wypływu wody mają temperaturę 37,5 stopnia Celsjusza, co oznacza, że prawdopodobnie uda się stworzyć nieckę, która będzie dostępna przez wiele miesięcy w ciągu roku, nie tylko w okresie letnim.

Pierwotny projekt zakłada stworzenie trzech niecek:

- rekreacyjnej z wodą sieciową

- uzdrowiskowej z wodą solankową

- brodzika przystosowanego dla najmłodszych.

Koszt inwestycji według dotychczasowych szacunków opiewa na kilkanaście milionów złotych. Gmina, poza środkami własnymi z posiadanego budżetu, będzie zatem wnioskować o dofinansowanie z Polskiego Ładu lub ze środków unijnych z Krajowego Planu Odbudowy. O dofinansowanie gmina będzie się jednak mogła starać dopiero wtedy, gdy zostanie opracowana finalna koncepcja obiektu.

Tymczasem Wołczyn zachęca mieszkańców oraz przyjezdnych do odwiedzania powstałego niedawno kompleksu, ze względu na m.in. dostępność dwóch tężni solankowych, których budowa zakończyła się pod koniec 2021 roku.

Wołczyńskie wody termalne wykazują wysokie zasolenie, co pozwoliło również na stworzenie ogrodu halofitowego. Powstał on celem poprawienia stanu ochrony tych gatunków roślin i zwierząt, które są zagrożone wyginięciem. W południowej Polsce jest to jedyne takie, unikatowe miejsce odtwarzające zagrożone w skali Unii Europejskiej siedlisko solniskowe. Co więcej, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego z Poznania wykonał badania laboratoryjne tamtejszych wód, solankę wołczyńską kwalifikując jako leczniczo termalną solankę chlorkowo-sodowo-wapniową.

Mikroklimat stworzony wokół wołczyńskich tężni mieszkańcy i odwiedzający mogą zawdzięczać zastosowaniu tarniny (gałązki, po których ściekają strugi solanki) pochodzącej z Bieszczad, co zaowocowało uzyskaniem tzw. leczniczego aerozolu naokoło tężni. Ten zaś oferuje działania profilaktyczne i lecznicze. Na terenie całego obiektu powstał również obiekt o walorach edukacyjnych.

Więcej informacji o zasobach wód termalnych w Wołczynie można znaleźć TUTAJ.

 

Ciężkowice – jest Park Zdrojowy, będzie uzdrowisko?
Nowe uzdrowiska wciąż powstają! Które miasta są na horyzoncie?
Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej z nowym Oddziałem Rehabilitacji
Leczenie uzdrowiskowe – stanowisko Stowarzyszenia Unii Uzdrowisk Polskich
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter