X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Wirtualna rzeczywistość wspiera lekarzy w lubelskim szpitalu

29 kwietnia 2021
źródło: https://www.medinwestycje.pl/

Chirurdzy naczyniowi pracujący na co dzień w SPSK 1 w Lublinie jako jedni z pierwszych w Polsce podjęli się zabiegu wykorzystującego technologię 3D. Chodzi o najnowsze osiągnięcia telemedycyny, które umożliwiło wykonanie operacji tętniaka aorty brzusznej. Wirtualna rzeczywistość.

Innowacyjność wykonanej operacji polega na wykorzystaniu pionierskiej technologii obrazowania. Pozwala ona lekarzom ubranym w specjalne gogle, zobaczyć operowany obszar w formie wyświetlanych harmonogramów. Wirtualna rzeczywistość.

Jak zaznacza dr hab. n. med. Marek Iłżecki z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii szpitala klinicznego przy ul. Staszica w Lublinie w wywiadzie z kurierem lubelskim placówka od dawna poszukiwała metod rzeczywistej wizualizacji.

- Od dawna poszukiwaliśmy metod rzeczywistej wizualizacji, która w wiarygodny sposób odwzoruje warunki anatomiczne w ciele konkretnego człowieka na obraz, który będziemy w stanie przybliżać, oddalać, przewracać oraz dotykać. Do tej pory robiliśmy to na płaskim ekranie na podstawie badań diagnostycznych wykonanych przed zabiegiem operacyjnym - opisuje dr hab. n. med. Marek Iłżecki.

Zaznacza także, że dzięki innowacyjnemu systemowi obrazowania w 3D, po raz pierwszy lekarze mogli przenieść ten obraz w wirtualną rzeczywistość.

Przeprowadzona przez dr hab. n. med. Marka Iłżeckiego, dr. n.med. Grzegorza Borowski i lek. Michała Małysza operacja tętniaka aorty brzusznej z wykorzystaniem technologii trójwymiarowej wizualizacji, była jedną z pierwszych operacji tego typu na terenie Polski. Wykorzystywana aplikacja CarnaLife Holo została stworzona przez krakowską firmę MedApp z Krakowa.

Dzięki goglom lekarz widzi w przestrzeni rzeczywistej trójwymiarowy hologram, który odzwierciedla strukturę obrazowanego obszaru anatomicznego. W konsekwencji użytkownik może wchodzić w interakcję z wyświetlanym hologramem. Odbywa się to poprzez skalowanie go, przemieszczanie, obracanie, a także wchodząc we wnętrze struktur anatomicznych. Wszystkie z tych funkcji są możliwe do uruchomienia przy pomocy gestów i komend głosowych.

Specjaliści zaznaczają, że wykorzystanie innowacyjnej technologii wpływa na skrócenie czasu operacji i daje szansę na zwiększenie dokładności przeprowadzenia zabiegu. Są w stanie dostrzec nawet najmniejsze zagłębienia. Wirtualny obraz jest tak wiarygodny, że zaciera się granica pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym.

Polecamy także:

Rusza nowy program rehabilitacji powikłań po COVID-19
Przełomowe urządzenie terapeutyczne do stymulacji rozwoju psychofizycznego dziecka
Nabyte uszkodzenie mózgu i egzoszkielet EksoNR: Jak robotyka staje się niezbędna dla pacjentów
Inteligentny stetoskop nagrodzony w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
x
Zapisz się do newslettera