X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

W Klinice Ortopedii i Rehabilitacji WUM odbyła się nowatorska i innowacyjna operacja

20 kw. 2021
źródło: materiały prasowe

W Klinice Ortopedii i Rehabilitacji WUM, kierowanej przez dr. hab. Artura Stolarczyka w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie, 12 kwietnia wykonana została pierwsza w Polsce operacja wszczepienia podwójnej częściowej, indywidualnej (custom made) endoprotezy - Episurf. Przygotowana jest specjalnie dla miejscowych uszkodzeń chrzęstnych lub chrzęstno-kostnych w obrębie stawu kolanowego. Klinika Ortopedii i Rehabilitacji WUM.

Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej specjalizuje się w rozpoznawaniu i leczeniu uszkodzeń tkanek miękkich narządu ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem usidleń nerwów obwodowych. Klinika Ortopedii i Rehabilitacji WUM.

Podczas zabiegu zaopatrzono jednocześnie dwa miejsca ubytków chrzęstnych w stawie kolanowym - pierwszy obejmujący uszkodzenie na powierzchni kłykcia przyśrodkowego uda oraz drugi w okolicy bruzdy miedzykłykciowej uda. Zabieg wykonał zespół w składzie: dr Rafał Sotowski, dr hab. Artur Stolarczyk, dr Piotr Stępiński oraz instrumentariuszka mgr Katarzyna Skwarczyńska. .

Implanty oraz indywidualne instrumentarium tego typu przygotowano na podstawie wykonanego wcześniej rezonansu magnetycznego stawu kolanowego. Dzięki temu implant jest indywidualnie dopasowany do kształtu, lokalizacji i wielkości istniejącego uszkodzenia. Pozwala to na zaopatrzenie jedynie miejsca uszkodzenia, bez potrzeby wymiany całego stawu lub jego większej części.

Badanie rezonansu magnetycznego pozwala na dedykowane do pacjenta przygotowanie zarówno instrumentarium - w tym prowadnic oraz implantów ściśle dopasowanych do kształtu powierzchni stawowej. Pozwoliło to na skrócenie czasu operacji oraz precyzyjne osadzenie przygotowanych implantów.

Pacjentką jest 52-letnia kobieta z dolegliwościami bólowymi stawu kolanowego utrudniającymi jej poruszanie się od dłuższego czasu. W wykonanym badaniu MRI stwierdzono ognisko chondromalacji zarówno na kłykciu przyśrodkowym uda, jak i w okolicy bruzdy międzykłykciowej.

W związku z tym przygotowano dla pacjentki dwa oddzielne implanty zastępujące chore ogniska. Ograniczenie wielkości implantów tylko do miejsc ubytków chrzęstnych pozwala na wczesną i szybsza rehabilitację oraz skrócenie czasu hospitalizacji.

Polecamy także:

Nabyte uszkodzenie mózgu i egzoszkielet EksoNR: Jak robotyka staje się niezbędna dla pacjentów
W rzeszowskim szpitalu pojawił się robot dezynfekujący, mający wspomóc walkę z wirusami
Leczenie autyzmu - innowacyjne urządzenie ma pomóc w walce z chorobą
Jak objawiają się zaburzenia propriocepcji? Kiedy należy wdrożyć stymulację układu proprioceptywnego?
x
Zapisz się do newslettera