X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Uzdrowiska podnoszą się po pandemii? Statystyki

06 lip 2022
Źródło: Źródło danych GUS

Na pandemii ucierpiały praktycznie wszystkie branże. Obostrzenia i spadek zainteresowania nie ominęły również żadnego uzdrowiska. W okresie 2020-2021 zostały nałożone ograniczenia w zakresie wykonywania działalności leczniczej.

Leczenie uzdrowiskowe i rehabilitacja lecznicza w dużej mierze nie były dostępne dla kuracjuszy, w czasie największych obostrzeń. Sytuacja zaczęła się jednak z czasem poprawiać. Wedle czerwcowych statystyk Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec 2021 roku przybyło kuracjuszy leczonych stacjonarnie.

Uzdrowiska i leczenie na koniec 2021 roku

W porównaniu do najtrudniejszego okresu, przypadającego na 2020 rok, końcówka 2021 roku przyniosła wzrost liczby kuracjuszy leczonych stacjonarnie. Jest to wzrost na poziomie 35,4%.

Pod koniec 2021 roku funkcjonowało 258 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Przyjęły one prawie 600 tys. kuracjuszy, z czego leczonych stacjonarnie było prawie 530 tys. osób.

Z opieki stacjonarnej skorzystało najwięcej kuracjuszy z województwa zachodniopomorskiego. To aż 137,5 tys. osób. Na drugim miejscu znalazło się województwo kujawsko-pomorskie, które przyjęło 104,4 tys. osób. Kolejno było to dolnośląskie z liczbą 64,4 tys. kuracjuszy. Liczba pacjentów korzystających z leczenia stacjonarnego w tych trzech województwach, to niemalże 60% wszystkich osób leczonych w trybie stacjonarnym.

53,4% pacjentów w 2021 roku korzystało z dofinansowania pobytu ze środków NFZ. Pełnopłatni pacjenci to zaś 38,8% wszystkich kuracjuszy.

26 milionów – tyle zabiegów wykonano w 2021 roku w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego. Wśród najczęstszych były:

- zabiegi przyrodolecznicze, w tym kąpiele mineralne i zabiegi borowinowe

- kinezyterapia

- elektrolecznictwo

- masaże

- wodolecznictwo.

Szczegółowe dane można znaleźć TUTAJ.

 

Na czym polega rehabilitacja pocovidowa
16,7 procent chorych skorzystało z rehabilitacji pocovidowej
Rehabilitacja przez sztukę ludową
Bezpłatna rehabilitacja dla mieszkańców Kołobrzegu
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter