X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Czy urządzenie do noszenia może zabić 99% wirusów i bakterii?

14 marzec 2021
źródło: https://www.politykazdrowotna.com/

Estońska firma technologiczna Respiray wprowadza na rynek przenośny oczyszczacz powietrza. Jak twierdzi producent, ma on za pomocą światła ultrafioletowego niwelować ponad 99% wirusów i bakterii w powietrzu wdychanym przez użytkownika. urządzenie do noszenia.

Jak wskazuje producent Respiray, urządzenie opracowano we współpracy z Uniwersytetem w Tartu w Estoniii oraz Uniwersytecie Łódzkimi. Projekt jest wspierany przez estońskie ministerstwo edukacji, które rozprowadzi je wśród nauczycieli w szkołach, jako dodatkowe działanie prewencyjne przeciw COVID-19. Dystrybucja urządzeń ma rozpocząć się w marcu. Cena detaliczna produktu wahać się będzie w granicy 279 euro. urządzenie do noszenia.

Urządzenie składa się z plastikowego komina, zakładanego na szyję, z opcjonalną, dopasowaną przyłbicą sięgającą do góry. Zasilany jest baterią, której ładowanie trwa około 8 godzin.

Firma twierdzi, że jej oczyszczacz powietrza opiera się na termodynamice oddychania (większość wdychanego powietrza pochodzi z przepływów powietrza unoszących się z powierzchni ciała) i znanych właściwości dezynfekujących światła UV.

Powietrze najpierw przechodzi przez filtr wlotowy, który usuwa kurz i większe cząsteczki, a następnie przepływa przez moduł LED UV-C, który zabija wirusy i bakterie, zanim zostanie wentylowane w kierunku twarzy użytkownika - podaje producent.

Obiecujące wyniki badań

Jak zapewnia producent, badania przeprowadzone na Uniwersytecie Łódzkim wykazały 99,68% i 99,88% redukcji w stosunku do bakterii E. coli i S. aureus. Z kolei badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Tartu w Estonii osiągnęło 99,4% skuteczność w neutralizowaniu alfawirusa. Pod względem wielkości i struktury, jest on podobny jest do koronawirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19.

- Pozostała niewielka koncentracja cząsteczek wirusa prawdopodobnie nie spowoduje infekcji w organizmie docelowym - komentuje Liane Viru, szef uniwersyteckiego Biosafety Core Facility, Uniwersytet Tartu w Estonii.

Polecamy także:

Jak rozpoznać pacjenta mającego zaburzenia skroniowo-żuchwowe? - artykuł ekspercki
Narodowy Instytut Onkologii podejmuje współpracę z amerykańskim NCI
Rehabilitacja ozdrowieńców 135 metrów pod ziemią!
Urządzenie ubieralne do noszenia na ciele w przyszłości może pomóc m.in. osobom z depresją
x
Zapisz się do newslettera