X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Urządzenie Acapella - innowacja w rehabilitacji układu oddechowego

27 kwietnia 2021
źródło: materiały prasowe
foto: kjpargeter

Acapella to małe, przenośne urządzenie do zastosowania  w fizjoterapii oddechowej u chorych z mukowiscydozą oraz innymi chorobami płuc (np. w pierwotnej dyskinezie rzęsek, POChP). Wykorzystuje technikę oscylacyjnego zmiennego ciśnienia wydechowego PEP.

Technika podwyższonego ciśnienia wydechowego (z ang. PEP – positive expiratory pressure) polega na oddychaniu przez urządzenie wytwarzające opór podczas wydechu. Urządzenie Acapella.

Acapella to oscylacyjne urządzenie, które wykorzystuje mechanizm kołyskowy – przeciwwagę z magnesem, aby wytworzyć oscylacje (efekt rezonansu). Pokrętło częstotliwości / rezystancji umożliwia regulację ciśnienia wydechowego i częstotliwości oscylacji. Ciśnienie waha się w granicach 5-15 Hz (w zależności od ustawienia).

Przepływ powietrza podczas wydechu jest hamowany na umieszczonym u wylotu rezystorze, podwyższając ciśnienie w drogach oddechowych - 5 ustawień numerycznych rezystora (1-5) pozwala na dostosowanie do stanu pacjenta.

Wahająca się pod wpływem wdychanego do urządzenia strumienia powietrza dźwignia zmienia jego przepływ (otwierając i zamykając ujście) wytwarzając efekt drgań, (wibracji) powietrza przenoszony na ściany oskrzeli. Wibracje słupa powietrza są dodatkowo wzmacniane poprzez rezonans z drganiami własnymi ścian drzewa oskrzelowego. W efekcie wydzielina ulega defragmentacji łatwiej odrywa się od ścian dróg oddechowych.

To nowoczesne i uniwersalne urządzenie do ćwiczeń oddechowych.

Wspomaga farmakoterapię w zakresie higieny oskrzeli. Ułatwia ewakuację wydzieliny przy przewlekłych schorzeniach układu oddechowego takich jak:

  • mukowiscydoza
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli
  • rozedma
  • rozstrzenie oskrzeli
  • astma

Acapella to nie jedno urządzenia, a kilka modeli dostępnych w sprzedaży w Polsce i na całym świecie. Produkowana jest w USA przez firmę Smiths Medical. W Polsce dostępny jest model Acapella Choice.

Działa niezależnie od ustawienia, dzięki wyposażeniu w jednokierunkowy zawór nie ma potrzeby wyjmowania ustnika z ust podczas wdechu. Pozwala na precyzyjne dobranie terapii (według zaleceń lekarza). Jest uniwersalna, ponieważ może być stosowana zarówno z ustnikiem jak i maską twarzową. Istnieje możliwość jednoczesnego podłączenia nebulizatora poprzez stan dardowe złącze (z przeciwnej strony ustnika) 22 mm.

Urządzenie jest nieuciążliwa dla pacjentów. W porównaniu z tradycyjnymi technikami fizjoterapii np. oklepywanie, w krótszym niż inne metody czasie przynosi efekty terapeutyczne.

Acapellę Choice można rozebrać na części i poddać dezynfekcji, np. wyparzaniu w parowym sterylizatorze do butelek.

Urządzenie przeznaczone jest do użytku przez jednego pacjenta. Przy założeniu przestrzegania instrukcji czyszczenia i użytkowania, zalecanych przez producenta okres eksploatacji urządzenia Acapella, w typowych warunkach użytkowania, powinien wynosić 6 miesięcy od daty pierwszego użycia.

W Polsce Acapella dostępna jest w kilku internetowych sklepach medycznych. Za granicą oprócz sklepów ze sprzętem medycznym, dostępna jest również na Amazonie i eBayu.

Polecamy także:

8 milionów unijnego dofinansowania otrzyma Śląskie Stowarzyszenie Chorych na SM "Sezam"!
Przełomowe urządzenie terapeutyczne do stymulacji rozwoju psychofizycznego dziecka
Joga z punktu widzenia fizjoterapii - jakie korzyści może przynieść?
Najstarszy narodowy rejestr osób chorujących na stwardnienie rozsiane
x
Zapisz się do newslettera