X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Turnus sanatoryjny znowu drożej? 2023 rok z podwyżkami

31 sie 2022
Źródło: gazetasenior.pl

Turnus sanatoryjny w 2023 roku prawdopodobnie znów będzie kosztował więcej. Już w tym roku pojawiły się nowy stawki opłat za zakwaterowanie i wyżywienie. Zapowiada się niestety, że to nie koniec podwyżek w tym segmencie usług medycznych.

Turnus sanatoryjny od kwietnia 2022

Nowe stawki za pobyt w sanatorium zaczęły obowiązywać w kwietniu tego roku. W zależności od standardu pokoju oraz terminu, w jakim pacjent wybiera się na leczenie sanatoryjne, aktualnie przychodzi mu zapłacić stawkę od 10,60 zł za dobę – w przypadku miejsca w pokoju wieloosobowym bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego.

Powyższa to kwota obowiązująca w tzw. sezonie tańszym. W sezonie drugim, który obowiązuje od 1 maja do 30 września, najniższa stawka rośnie do 11,90 zł. Za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym, w zależności od sezonu, pacjenci muszą zapłacić 32,60 zł lub 40,90 zł za dobę pobytu.

Szczegółowo o stawkach za turnus sanatoryjny, które obowiązują od kwietnia tego roku, pisaliśmy w artykule Sanatorium na NFZ na nowych zasadach.

Wprowadzone w tym roku podwyżki wyniosły nieco ponad 5%. Niestety, na tym prawdopodobnie się nie skończy. Szalejąca inflacja, która wciąż osiąga rekordowe poziomy, przyczynia się do wzrostu praktycznie każdej usługi. Pobyty sanatoryjne nie są tutaj wyjątkiem. Prawdopodobnie na początku roku zostaną ogłoszone nowe stawki za turnus sanatoryjny, które zaczną obowiązywać od maja 2023 roku. Przewiduje się, że podwyżka może być nawet dwucyfrowa.

Jak rosną stawki za pobyt w sanatorium?

Stawki za pobyt w sanatorium rosną wtedy, gdy wskaźnik inflacji ogłaszany przez GUS wzrasta powyżej 5%. Tegoroczna podwyżka była pierwszą od 2014 roku. Przyszłoroczna jest o tyle realna, że inflacja rośnie bardzo szybko i nie widać trendu spadkowego ani też wyhamowania tego tempa.

Trudno w tej chwili przewiedzieć, o ile może wzrosnąć koszt pobytu w sanatorium w 2023 roku. Jednak uwzględniając tylko aktualne wartości inflacji i wzrost cen, różnice z pewnością będą widoczne i odczuwalne dla kuracjuszy.

„Sanatorium Milicyjne” w Nałęczowie w 2023 roku
Sanatorium na NFZ na nowych zasadach
Leczenie uzdrowiskowe i rehabilitacja w sanatorium
Uzdrowiska podnoszą się po pandemii? Statystyki
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter