X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Trudy rehabilitacji pacjentów po Covid-19

11 sty 2022
Źródło: TVP.info

Profesor Jan Szczegielniak, krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii, który od września 2020 r. prowadzi w szpitalu MSWiA w Głuchołazach autorski program rehabilitacji pacjentów po COVID-19 alarmuje, że skutki przejścia zakażenia wciąż zaskakują i wymagają interdyscyplinarnej opieki.

Od września 2020 roku z programu skorzystało ponad 2 tys. pacjentów z całej Polski. Problemy po Covid-19 dotyczą nie tylko osób starszych, ale także często dotykają osób poniżej 30 roku życia. Ich rehabilitacja wymaga współdziałania specjalistów z wielu dziedzin medycyny.

Cały program rehabilitacji danej osoby trwa trzy tygodnie. Terapia polega głównie na obciążeniu wysiłkiem fizycznym odpowiednio dobranym do możliwości pacjenta.

Okazuje się jednak, że część osób, mimo pobytu w szpitalu, wymaga dalszej rehabilitacji. Tym bardziej, że długo utrzymujące się objawy po przechorowaniu występują często u osób sprawnych, aktywnych zawodowo i prowadzących zdrowy tryb życia.

U niektórych osób po przejściu Covid-19 występują też objawy psychologiczno-psychiatryczne, jak stany lękowe, objawy depresji, problemy z pamięcią i koncentracją.

Specjaliści przyznają również, że wciąż nie znane są odpowiedzi na wiele pytań związanych z efektami procesu rehabilitacji i powrotem do normalnego funkcjonowania po COVID-19. Chodzi np. o zależność między konkretnymi dolegliwościami (np. bóle stawów i mięśni), objawami (np. zaburzenia wzroku czy trudności w zasypianiu), a czasem ich utrzymywania się oraz powiązaniem z poszczególnymi wariantami koronawirusa.

Szczegółowe obserwacje i nowe wnioski spowodowały, że autorzy projektu wprowadzili do programu rehabilitacji nowe elementy, jak np. opieka psychologiczna czy elementy wirtualnej rzeczywistości.

Profesor Szczegielniak podkreśla, że szpital w Głuchołazach jest doskonale przygotowany do prowadzenia odpowiedniej rehabilitacji, ale należy pamiętać, by wciąż poszerzać swoją wiedzę i analizować różne przypadki. Istnieje bowiem sporo placówek, którym zdecydowanie brakuje personelu z odpowiednią wiedzą.

3,2 mld zł na opiekę medyczną i rehabilitację w programie „Za życiem”
Polskie sprzęty medyczne, jak np. roboty rehabilitacyjne, podbijają świat
KIF wskazuje na obowiązek fizjoterapeutów dotyczący szczepień
Konsultacje w sprawie obecnej sytuacji fizjoterapii
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter