X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Telerehabilitacja – wygoda czy przyszłość branży?

12 listopad 2020
źródło: informacje prasowe

Jeszcze niedawno pojęcie telerehabilitacja było dosyć odległe i niewiarygodne. Jednak postęp technologiczny oraz wzrost oczekiwań wobec zakresu opieki medycznej sprawiły, że nowoczesność musiała się pojawić. Jak się okazuje, rehabilitacja również może być online.

Rola telemedycyny wzrosła dodatkowo w ostatnim czasie. Panująca pandemia sprawiła, że jej rola zdecydowanie przybrała na sile. Stała się alternatywnym sposobem do udzielania świadczeń zdrowotnych, nie tylko tych podstawowych. Gabinety fizjoterapeutów podczas kilkumiesięcznego zamknięcia wypracowały rozwiązanie, jakim jest telerehabilitacja.

Telerehabilitacja – definicja

Jest to działanie rehabilitacyjne na odległość za pośrednictwem konkretnej infrastruktury. Dokładniej to konsultacja, diagnoza oraz terapia świadczone przy pomocy interaktywnych technologii telekomunikacyjnych. Telerehabilitacja jest częścią telemedycyny, a ta natomiast e-medycyny, choć w przepisach prawnych nie funkcjonuje jej dokładna definicja.

Wiele zjawisk miało wpływ na rozwój telemedycyny. Pierwszym z kluczowych jest rozwój całej infrastruktury telekomunikacyjnej, który jest zauważalny na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Nie tylko wzmożona szybkość łącza, ale efektywność przesyłu danych niezależnie od odległości oraz spadek cen zdeterminowały wzrost zasięgu. Jako dalszy rozwój określa się stworzenie nowoczesnych systemów do telerehabilitacji. Są one skutecznym połączeniem wszelkich technologii, aby ułatwić lekarzowi oraz pacjentowi przeprowadzenie skutecznej terapii.

Dodatkowo również takie rozwiązanie jest doskonałą pomocą dla pacjentów w momencie kontynuacji terapii w domu. Wykonywane ćwiczenia w domowym zaciszu pozwolą na większy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Wszystko jednak pod czujnym okiem fizjoterapeuty, który może natychmiastowo reagować w trakcie terapii.

Najczęstszymi pacjentami korzystającymi z usług online są osoby z zespołami bólowymi kręgosłupa lub po urazach ortopedycznych jak skręcenia czy naciągnięcia. Dodatkowo również klientelę stanowią pacjenci po zabiegach ortopedycznych, aby jak najszybciej wrócić do sprawności. Co więcej, nierzadko fizjoterapia prowadzona jest osobom po urazach centralnego układu nerwowego czy udarach.

Technologia w zdalnej rehabilitacji?

Dosyć mocno rozwinięta telemedycyna i telerehabilitacja kardiologiczna może być jedynie początkiem rozwoju jej w innych dziedzinach medycyny. Obecnie jak widać, fizjoterapia zareagowała prędko na dynamiczne zmiany, dostosowując się do otroczenia i warunków.

Najpopularniejszym pośrednikiem technologicznym, który jest ogólnodostępny to Internet. Poprzez wideokonferencję pacjenci i lekarze mają szansę przeprowadzać sesję terapeutyczną o każdej możliwej porze. Nie potrzebują do tego nic więcej poza komputerem z dostępem do sieci oraz kamerką internetową.

Jednak poza tym rozwiązaniem, są dostępne również Inn. Funkcjonują systemy przeznaczone specjalnie do telerehabilitacji jak Raccoon.Recovery czy Neuroforma+. Obydwie posiadają odpowiednią platformę z ćwiczeniami dla pacjenta, a także możliwości sprawdzenia postępów przez lekarza. Dodatkowo fizjoterapeuta ma możliwość zmodyfikowania ćwiczeń, jeżeli pacjent robi postępy lub potrzebuje innego wsparcia. Może wykorzystać w tym celu istniejące programy lub stworzyć na nowo. Wszystko, aby wzmocnić skuteczność terapii poza gabinetem w miarę posiadanych możliwości.

Mimo, iż po lockdownie gabinety fizjoterapeutyczne wróciły do pracy, wiele miejsc utrzymało w swojej ofercie telerehabilitację. Jest to skuteczne rozwiązanie dla osób, które nie mogą opuścić domu z powodu kwarantanny czy poważnych kontuzji uniemożliwiających przemieszczanie. Nie jest to usługa mocno rozwinięta w szczególności w Polsce, jednak obecne czasy pokazują, że coraz więcej usług przechodzi do Internetu. Choć rehabilitacja bezpośrednia nie ma możliwości być zastąpiona zdalną, to jednak jest to dobre rozwiązanie dla lekarzy i pacjentów. W szczególności jako uzupełnienie terapii.

Polecamy także:

Na czym polega fenomen i popularność Metody Ortopedycznej wg. Jamesa Cyriax'a?

x
Zapisz się do newslettera