X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Szpital w Pleszewie rozpoczyna rehabilitację dla ozdrowieńców

10 maja 2021
źródło: informacje prasowe; https://www.medinwestycje.pl/

Szpital w Pleszewie przystąpił do programu refundowanego przez NFZ dotyczącego kompleksowej rehabilitacji pacjentów, którzy przeszli Covid-19. Do dyspozycji ozdrowieńców w placówce przygotowano 10 miejsc na oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej z pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej.

Pleszewskie Centrum Medyczne jest jedną z 18 placówek w Wielkopolsce, która zaczęła przyjmować na oddział rehabilitacyjny pacjentów po przebyciu Sars Cov -2. O tym, czy ozdrowieniec powinien zostać poddany specjalistycznej fizjoterapii decyduje lekarz na podstawie wyników badań. Pod uwagę brany jest m.in. RTG klatki piersiowej z opisem wykonanym po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby, aktualne wyniki badań krwi i EKG. Szpital w Pleszewie.

- W zależności od stanu zdrowia - każdy pacjent może liczyć na bezpłatną rehabilitację, która będzie trwała od dwóch do sześciu tygodni. Jeśli ozdrowieniec będzie miał ciężkie powikłania po chorobie- wówczas zostanie umieszczony na oddziale i tam będzie poddawany zabiegom fizojoterapeutycznym. Z kolei te osoby, które mogą samodzielnie się poruszać i COVID nie wyrządził w ich organizmach bardzo poważnych szkód- będą mogły korzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej. Należy też dodać, że równocześnie na oddział cały czas są przyjmowani pacjenci, którzy muszą być poddawani rehabilitacji ogólnoustrojowej, neurologicznej i kardiologicznej. – wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.

Ponadto – jak dodaje prezes- część miejsc na oddziale rehabilitacyjnym jest wyłączona z powodu utworzenia w PCM oddziałów covidowych. Zatem pełna dostępność do łóżek rehabilitacyjnych nastąpi po likwidacji łóżek przeznaczonych na leczenie pacjentów chorych na Covid-19.

Plan rehabilitacji pocovidowej zakłada m.in. kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe czy inhalacje. Ozdrowieńcy mogą korzystać z kompleksowej rehabilitacji przez rok od zakończenia leczenia związanego z przebytym koronawirusem.

Placówka podkreśla, że na oddział przyjmowani są też pacjenci, którzy muszą być poddani rehabilitacji ogólnoustrojowej, neurologicznej i kardiologicznej.

Polecamy także:

Zdalne usługi medyczne bez granic!
Innowacyjny model opieki kardioonkologicznej!
System ProMe - nowe narzędzie, które ma pomóc w walce z pandemią
Na Politechnice Opolskiej powstało laboratorium badające skręcenia stawu skokowego
x
Zapisz się do newslettera