X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Apel do fizjoterapeutów o szczepienie się przeciw Covid-19

05 sierpnia 2021
źródło: cowzdrowiu.pl

Zespół Rzecznika Dyscyplinarnego przy Krajowej Izbie Fizjoterapeutów apeluje do swoich kolegów po fachu o szczepienie się przeciw COVID-19. Fizjoterapeuci są najsłabiej zaszczepioną grupą zawodową wśród medyków.

Z danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że fizjoterapeuci są zaszczepieni jedynie w 62%. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że rozważane jest wprowadzenie obowiązkowego szczepienia dla medyków. Także samorząd fizjoterapeutów zachęca ich do szczepień.

Interwencja Zespołu Rzecznika Dyscyplinarnego

Zespół podkreśla, że fizjoterapeuci jako osoby wykonujące zawód medyczny, zawód zaufania publicznego czynnie uczestniczą w przeciwdziałaniu Covid-19 wraz z lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami medycznymi i innymi osobami, które często z narażeniem własnego bezpieczeństwa, podejmują heroiczną walkę o zdrowie i życie pacjentów. Taka postawa budzi największe uznanie i stanowi dowód prawdziwego powołania do wykonywania zawodu. „Z dotychczasowych obserwacji wynika, że w przypadku fizjoterapeutów liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 to ponad 11 tys. osób (dane MZ z dn. 24.07.2021r). Skala ta wynika ze specyfiki pracy, ponieważ fizjoterapeuci udzielają świadczeń w bezpośrednim i wyjątkowo długim kontakcie z pacjentem” – informują członkowie zespołu.

Zespół zaznacza, że istotnym elementem walki z COVID-19 są dobrowolne szczepienia. „Z tego względu należy podkreślić, że zgodnie z przepisami regulującymi wykonywanie zawodu oraz zasadami etyki zawodowej, fizjoterapeuta jest zobowiązany wykonywać zawód z należytą starannością i wykorzystywać wskazania aktualnej wiedzy medycznej. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną szczepionka przeciw COVID-19 ogranicza ryzyko zachorowania, zaś w razie wystąpienia choroby istotnie łagodzi jej przebieg i minimalizuje możliwość wystąpienia niebezpiecznych powikłań. Zwiększenie liczby osób zaszczepionych w całej populacji niweluje rozprzestrzenianie się choroby i, co się z tym wiąże, pojawienie się ewentualnych nowych mutacji wirusa SARS-CoV-2. W związku z powyższym, przyjęcie szczepionki nie wpływa jedynie na indywidualną sytuację zdrowotną jednostki, lecz ma znaczenie dla bezpieczeństwa epidemicznego całego społeczeństwa” - argumentuje Zespół.

Dalej apeluje do wszystkich fizjoterapeutów, u których nie występują przeciwwskazania medyczne, aby zaszczepili się przeciwko COVID-19, wykazując się w tych trudnych warunkach pandemii odpowiedzialnością oraz rozwagą i skorzystali z jednej z największych zdobyczy medycyny, jaką są szczepionki. „Szanujemy przekonania odmienne od naszych i naszą intencją nie jest ograniczenie niczyjej wolności, lecz nie można zapominać, że choroby zakaźne rządzą się swoimi prawami, zaś fakty medyczne pozostają niezależne od przyjętego światopoglądu. Wierzymy, że fizjoterapeuci jako profesjonaliści medyczni wykonujący zawód zaufania publicznego są w stanie odróżnić rzetelne informacje od tzw. fake-newsów”. Zespół uważa, że w ten sposób dba się także o prestiż zawodu i zaufanie pacjentów oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych.

16,7 procent chorych skorzystało z rehabilitacji pocovidowej
11 września: "Wielki Protest" pracowników ochrony zdrowia!
x
Zapisz się do newslettera