X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Suplementy wspierające rehabilitację po udarze mózgu - na jakie zwrócić uwagę?

21 kw. 2021
źródło: materiały prasowe; https://udarrehab.pl/

Witaminy i suplementy wspierające rehabilitację po udarze mózgu mogą pomóc poprawić zdrowie mózgu. Ich przyjmowanie oczywiście najpierw musi być skonsultowane z lekarzem, gdyż nie ma jednej "cudownej" pigułki. Niektóre z nich również mogą zakłócać działanie przyjmowanych leków. Poniżej prezentujemy 7 najlepszych witamin po udarze mózgu, polecanych przez naukę - nie tylko w okresie terapii neurologicznej.

Po przejrzeniu najnowszych badań klinicznych, podajemy najlepsze witaminy i suplementy wspierające rehabilitację po udarze:

Witamina D suplementy wspierające rehabilitację po udarze

Niski poziom witaminy D wiąże się z gorszymi wynikami po udarze niedokrwiennym, co stanowi np. ok. 87% wszystkich udarów w niektórych rejonach świata. Po uzupełnieniu witaminą D „po 3 miesiącach nastąpiła znacząca poprawa wyników po udarze”. (źródło: Journal of Clinical and Diagnostic Research).

Dostarczenie wystarczającej ilości witaminy D, może również pomóc poprawić zdrowie, zapewniając neuroprotekcyjne, nerwowo-mięśniowe i osteoprotekcyjne korzyści. Może to pomóc zmniejszyć upośledzenie funkcji poznawczych i funkcjonalnych u pacjentów po udarze. (źródło: aktualne cele leków, 2020)

Ponadto niedobór witaminy D jest związany z czynnikami ryzyka udaru nadciśnienia, otyłości i cukrzycy. (źródło: aktualna opinia na temat żywienia klinicznego i opieki metabolicznej, 2020).

Otrzymując codziennie witaminę D, można zmniejszyć ryzyko drugiego udaru mózgu i wspomóc regenerację mózgu.

Probiotyki suplementy wspierające rehabilitację 

Nie są one witaminą ani minerałem. Probiotyki to raczej „dobre” bakterie, które składają się na mikrobiom. Bakterie żyjące w ciele człowieka pełnią bardzo ważną rolę - mają nawet własny układ nerwowy zwany jelitowym układem nerwowym.

Poprzez ten wewnętrzny ekosystem bakterie w jelitach komunikują się z mózgiem poprzez oś jelito-mózg. To połączenie jest dwukierunkowe, co oznacza, że działa w obie strony (źródło: Annals of Gastroenerology). suplementy wspierające rehabilitację.

Ponieważ zdrowie jelit odgrywa ważną rolę w zdrowiu mózgu, probiotyki znalazły się na liście najlepszych suplementów do leczenia skutków udaru mózgu.

Witamina B12 

Może wspomagać leczenie skutków udaru mózgu, poprawiając prawidłowe funkcjonowanie i rozwój mózgu i komórek nerwowych. (źródło: dr Viatcheslav Wlassoff).

Pomaga to w wyzdrowieniu po udarze, ponieważ rehabilitacja obraca się wokół neuroplastyczności - zdolności mózgu do reorganizacji, tworzenia nowych ścieżek i zmiany istniejących. Ponadto niedobór witaminy B12 jest związany z rodzajem stanu zapalnego, który uszkadza naczynia krwionośne. Kiedy naczynia krwionośne ulegną uszkodzeniu, nadmiar depozytów może się rozwijać i zakłócać przepływ krwi. Jeśli tak się stanie z tętnicą w mózgu, może to prowadzić do udaru mózgu (źródło: VeryWell Health).

Witamina B3 (niacyna)

Witamina B3, znana również jako niacyna, może pomóc odzyskać funkcje mózgu w rehabilitacji po udarze. Są dwie przyczyny tej ogromnej korzyści.

Po pierwsze, niacyna bezpośrednio pomaga w neuroplastyczności, która jest głównym motorem powrotu do zdrowia po udarze. Po drugie, niacyna ma udokumentowane osiągnięcia w zakresie zwiększania „dobrego” poziomu cholesterolu, który jest statystycznie niski u osób po udarze mózgu (źródło: MedicineNet).

Chociaż lepszy poziom cholesterolu nie wpływa bezpośrednio na regenerację, pomaga zmniejszyć ryzyko drugiego lub nawracającego udaru.

DHA (kwas dokozaheksaenowy)

DHA to kwas tłuszczowy omega-3, który wspomaga zdrowie mózgu. Chociaż kwasy omega-3 nie są witaminami, znalazły się na naszej liście, ponieważ te składniki odżywcze mogą pomóc w wyzdrowieniu mózgu, poprzez jego wspomaganie w rehabilitacji po udarze.

DHA jest niezbędny do wzrostu mózgu u niemowląt, a także jest niezbędny do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu u dorosłych. Ponadto niektóre badania sugerują, że DHA ma pozytywny wpływ na czynniki ryzyka udaru, takie jak nadciśnienie i miażdżyca (źródło: badania farmakologiczne ).

DHA jest niezbędnym kwasem tłuszczowym, co oznacza, że ciało człowieka nie jest w stanie wyprodukować go samodzielnie - musi otrzymać go z diety (lub suplementów).

Koenzym Q10 (CoQ10)

CoQ10 jest najbardziej znany z promowania zdrowia serca, ale jest również dobry dla mózgu.

Ten składnik odżywczy jest silnym przeciwutleniaczem zapewniającym ochronę przed wolnymi rodnikami, które są toksycznymi cząsteczkami związanymi z chorobą. Uważa się, że wolne rodniki odgrywają rolę w chorobie sercowo-naczyniowej, która jest prekursorem udaru mózgu.

Suplementacja CoQ10 może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby sercowo-naczyniowej, a tym samym zmniejszyć ryzyko drugiego udaru mózgu. Niskie poziomy CoQ10 są również związane z większym uszkodzeniem tkanek mózgu podczas udaru mózgu (źródło: Medical News Today).

Witamina C

Niedobór witaminy C może być czynnikiem ryzyka udaru, szczególnie u osób z udarem krwotocznym w wywiadzie (rodzaj udaru spowodowanego pęknięciem tętnicy w mózgu).

W badaniu przeprowadzonym przez American Academy of Neurology 65 osób, które przeżyły udar krwotoczny, porównano z 65 zdrowymi ludźmi. Średnio ci, którzy doznali udaru, mieli w swojej diecie zbyt mały poziom witaminy C, podczas gdy zdrowi ludzie nie mieli deficytu tej witaminy.

Stephane Vannier, autor badania, stwierdził, że „niedobór witaminy C należy uznać za czynnik ryzyka tego ciężkiego udaru”.

Polecamy także:

Joga z punktu widzenia fizjoterapii - jakie korzyści może przynieść?
Przełomowe urządzenie terapeutyczne do stymulacji rozwoju psychofizycznego dziecka
8 milionów unijnego dofinansowania otrzyma Śląskie Stowarzyszenie Chorych na SM "Sezam"!
Apteki przechodzą rebranding - nowe centrum szczepień i doradztwa?
x
Zapisz się do newslettera