X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Środowisko akademickie stworzyło innowacyjne urządzenie do rehabilitacji rąk

09 marzec 2021
źródło: materiały prasowe; https://rzeszow.wyborcza.pl/

Urządzenie zostało nagrodzone w konkursie "Student-Wynalazca". Jego celem jest budowa kultury innowacyjności w środowisku akademickim. W tym roku wpłynęło 139 zgłoszeń z 23 uczelni. Jedno ze zgłoszeń pochodziło z Politechniki Rzeszowskiej.

Założeniem projektu było stworzenie systemu do rehabilitacji rąk, który w czasach pandemii koronawirusa będzie ułatwiał leczenie pacjentów.

Zadaniem urządzenia jest pomoc w przywróceniu zakresu ruchu kończyn górnych sprzed urazu. urządzenie do rehabilitacji rąk.

- Priorytetem było przygotowanie autorskiej aplikacji, łatwej w obsłudze zarówno dla specjalistów, jak i dla osób młodych oraz starszych. Składa się ona z czterech zestawów ćwiczeń. Pierwszy zestaw może być wykonany bez urządzenia zewnętrznego, a pozostałe trzy zestawy są przystosowane do wybranego modułu zewnętrznego - podkreśla dr inż. Jacek Tutak, współzałożyciel systemu.

System składa się z aplikacji na telefon z systemem Android oraz trzech przyrządów zewnętrznych: wałka, półkola i joysticka. Aplikacja została tak zaprogramowana, aby w prosty i przejrzysty sposób pokazać użytkownikowi, jak poprawnie wykonać daną aktywność. Służy ona również do kontrolowania przebiegu rehabilitacji.

Każde z urządzeń zewnętrznych odpowiada za inny etap rehabilitacji. Półkole jest odpowiedzialne za wykonywanie ruchów okrężnych oraz obrotowych dla dwóch rąk jednocześnie, wałek za ruchy obrotowe dla jednej lub dwóch rąk, a joystick umożliwia wykonywanie ruchów okrężnych oraz obrotowych dla jednej ręki z oporem.

Ćwiczenia różnią się między sobą zakresem ruchowym oraz czasem wykonania oraz liczbą wykonywanych powtórzeń.

W momencie uruchamiania aplikacji pojawia się ekran startowy, który ma zapoznać użytkownika z zasadami, jak ćwiczyć za pomocą aplikacji. Okno menu głównego daje możliwość wyboru czynności, jaką można wykonać. Graficzne przyciski ułatwiają wybór odpowiedniego zestawu. Każdy zestaw składa się z okna informacji o prawidłowym położeniu telefonu oraz z co najmniej czterech ćwiczeń rehabilitacyjnych.

-Aplikacja została utworzona w języku Java, a do jej napisania zostało wykorzystane środowisko Android Studio. Jest to zaawansowane narzędzie programistyczne, przeznaczone do pracy z urządzeniami mobilnymi działającymi na platformie Android - tłumaczy Paweł Gmiterek, student mechatroniki, drugi z twórców systemu. urządzenie do rehabilitacji rąk.

Polecamy także:

Narodowy Instytut Onkologii podejmuje współpracę z amerykańskim NCI
Rehabilitacja ozdrowieńców 135 metrów pod ziemią!
Jak rozpoznać pacjenta mającego zaburzenia skroniowo-żuchwowe? - artykuł ekspercki
Rehabilitacja online - gdański start-up VRHab.com ma wspomagać pracę fizjoterapeutów
x
Zapisz się do newslettera