X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

„Jedni protestują, inni pracują”. Sobotni strajk i Białe Miasteczko 2.0.

13 wrz 2021
źródło: Gazeta Wyborcza, foto: Interia.pl

W sobotę rozpoczął się zapowiadany, duży strajk. Oprócz pracowników medycznych, ulicami Warszawy przeszli pracownicy sądów i prokuratur, urzędnicy, protokolanci, pracownicy obsługi. Wszyscy domagają się wzrostu wynagrodzeń.

Jeśli chodzi o zawody medyczne, to tu stawiło się w sumie 30 tys lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, psychologów, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych i diagnostów laboratoryjnych.

Protestujący, nie tylko przeszli przez Warszawę, ale także 30 osób rozbiło namioty i spędzili noc przed kancelarią premiera. W niedzielę, aby kontynuować strajk, w to miejsce wróciły setki osób.

Cały czas ważą się losy wspólnego protestu całej budżetówki – policji, medyków, pracowników ZUS, nauczycielek czy pracowników cywilnych wojska.

Minister Niedzielski, komentując sytuację, powiedział, że medycy „Szukają pewnego poklasku społecznego” oraz, że „Zostało sformułowane oczekiwanie, że już jutro musimy odpalić rakietę i polecieć na Marsa”. Z kolei senator PiS i lekarz – S. Karczewski napisał na Twitterze, że „Jedni protestują, inni pracują”.

Do rozmów z protestującymi nie usiadł premier Morawiecki.

Szczegółowe postulaty protestujących to:

1. Natychmiastowa zmiana ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

2. Realny wzrost wyceny świadczeń medycznych i ryczałtów o 30% oraz tzw. dobokaretki w systemie ratownictwa medycznego o 80% od 1 października 2021r, a także zobowiązania AOTMiT do przeprowadzenia ponownej wyceny wszystkich świadczeń do 30 listopada 2022r.

3. Zatrudnienia dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

4. Zapewnienia zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenia systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.

5. Stworzenia na warunkach chroniących medyków i pacjentów odpowiedniego systemu rejestrowania zdarzeń medycznych niepożądanych.

6. Rezygnacji z tworzenia nowych zawodów medycznych przy jednoczesnym efektywniejszym wykorzystaniu obecnych zawodów medycznych przez stworzenie im możliwości kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego rozszerzającego ich kompetencje.

7. Wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy.

8. Uchwalenia ustawy o medycynie laboratoryjnej, ratowniku medycznym i innych zawodach medycznych.

Rehabilitacja przez sztukę ludową
Wielki Protest medyków odbędzie się 11 września!
x
Zapisz się do newslettera