X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Siatka płac w ochronie zdrowia - fizjoterapeuci nie zgadzają się na jej propozycje

06 kw. 2021
źródło: Puls Medycyny; mat. prasowe

Krajowa Rada Fizjoterapeutów 17 marca odrzuciła propozycje Ministerstwa Zdrowia w zakresie wskaźników wynagrodzeń. Fizjoterapeuci oczekują od MZ dalszych negocjacji.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Reguluje ona m.in. dwie kluczowe kwestie, dla osób zatrudnionych w systemie opieki zdrowotnej. Po pierwsze zaszeregowania do poszczególnych grup pracowników medycznych oraz przypisane im wskaźniki wynagrodzeń. Siatka płac w ochronie zdrowia.

Przedstawiciele MZ spotkali się już kilkukrotnie z przedstawicielami poszczególnym grup zawodowych m.in. w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Fizjoterapeuci negatywnie ocenili dotychczasowe propozycje. Podkreślają, że są samodzielnym zawodem medycznym i wynagrodzenia powinny odzwierciedlać zakres ich odpowiedzialności oraz nakład czasu i środków finansowych jakie pochłania proces kształcenia.

“Z nadzieją podeszliśmy do rozmów z Ministerstwem Zdrowia. Niestety, zaproponowane zmiany nie są w naszej ocenie rozwiązaniem, które możemy zaakceptować“ - czytamy w stanowisku KRF.

Fizjoterapeuci krytycznie o propozycjach dot. siatki płac w ochronie zdrowia

“Propozycje dotyczą tylko zmiany wskaźnika, który realnie wpłynie na poprawę zarobków tylko tych, którzy otrzymują dziś minimalne wynagrodzenie. Realizacja wzrostu wynagrodzeń w związku z podniesieniem wskaźnika bez zmiany wyceny nie jest możliwa. Otrzymaliśmy już sygnały, że część pracodawców wykorzysta to jako pretekst do zwolnień i likwidacji oddziałów rehabilitacji. Szczególnie, że w okresie pandemii szpitale realizują mniej świadczeń w tym zakresie. Uważamy, że osoba z wyższym wykształceniem medycznym powinna zarabiać dwukrotność średniej krajowej” - ocenia samorząd fizjoterapeutów.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów dodaje, że jako że nie jest organizacją związkową, mogła uczestniczyć w negocjacjach w ramach Rady Dialogu Społecznego jedynie jako zaproszeni eksperci.

“Byliśmy jednymi, którzy przedstawili rzetelne analizy i obraz sytuacji fizjoterapeutów. Nie doczekaliśmy się żadnego głosu merytorycznego, ze strony innych podmiotów reprezentujących przedstawicieli naszego zawodu” - podkreśla KIF. Siatka płac w ochronie zdrowia.

Dr Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej w rozmowie z Portalem Co w Zdrowiu, wypowiedział się również odnośnie całej branży medycznej:

"W sektorze medycznym mamy najgorzej opłacanych pracowników w polskiej gospodarce. Te płace nie mogą pozostać na tak niskim poziomie. De facto propozycje ministerstwa nie pokrywają inflacji. Mówię tu nie tylko o propozycjach na ten rok, ale i o tych, które są deklarowane na kolejne lata. Wniosek, który wyciągnęły wszystkie strony z prac Zespołu Trójstronnego jest taki, że chcemy dalej rozmawiać, ale dalsze rozmowy muszą być oparte na zwiększeniu finansowania opieki zdrowotnej. Tylko w ten sposób uda się powstrzymać ucieczkę personelu medycznego na emeryturę albo do sektora komercyjnego z sektora publicznego. Aby zapewnić jakąś zadowalająca siatkę wynagrodzeń, to ten odsetek PKB na ochronę zdrowia powinien osiągnąć poziom mniej więcej 7,5 a nawet 8 proc."

Polecamy także:

Jak objawiają się zaburzenia propriocepcji? Kiedy należy wdrożyć stymulację układu proprioceptywnego?
Izolatorium dla pacjentów covidowych - który szpital w Polsce przoduje w terapii oddechowej?
Czy sztuczna inteligencja może wspierać leczenie chorób układu sercowo – naczyniowego?
Umiejętności miękkie - 6 skillsów, które musisz posiadać robiąc biznes
x
Zapisz się do newslettera