X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Sanatorium na NFZ, ale nie w Polsce? To możliwe!

26 paź 2022
Źródło: rynekzdrowia.pl

Sanatorium na NFZ – to możliwość wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. NFZ przypomina, jakie obowiązują zasady w przypadku chęci skorzystania z pobytu w uzdrowisku, które znajduje się poza Polską.

Sanatorium na NFZ poza Polską

Leczenie uzdrowiskowe poza granicami Polska jest możliwe dzięki tzw. dyrektywie transgranicznej. Aby jednak skorzystać z takiej możliwości trzeba spełnić określone wymogi. Przede wszystkim niezbędne jest uzyskanie skierowania na leczenie uzdrowiskowe bądź rehabilitację uzdrowiskową od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Następnie skierowanie należy złożyć do Funduszu.

Przyszły kuracjusz musi pamiętać o tym, że wybrane uzdrowisko zagraniczne musi być uznawane w danym kraju UE/EFTA za uzdrowisko. Powinno ono również oferować leczenie z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych.

Realizacja leczenia uzdrowiskowego zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami wiąże się z koniecznością spełnienia tych samych wymogów. Poza uzyskaniem odpowiedniego skierowania i wyboru miejscowości, która znajduje się na wspomnianej liście, niezbędne jest również uwzględnienie liczby zabiegów, która będzie pobierana w uzdrowisku zagranicznym. Musi być ona taka sama, jak liczba zabiegów udzielonych w Polsce – oczywiście uwzględniając zakres leczenia uzdrowiskowego wskazany przez lekarza specjalistę.

Sanatorium na NFZ za granicą – o jakiej liczbie zabiegów mowa?

- co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne w turnusie trwającym trzy tygodnie – dla uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego i szpitalnego dorosłych, leczenia sanatoryjnego dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką dorosłych, leczenia sanatoryjnego dzieci w wieku od 7 do 18 lat i uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego

- co najmniej 96 zabiegów fizjoterapeutycznych w turnusie trwającym 28 dni – dla uzdrowiskowej rehabilitacji dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym i w sanatorium uzdrowiskowym

- co najmniej 66 zabiegów fizjoterapeutycznych w turnusie trwającym 27 dni – dla uzdrowiskowego leczenia szpitalnego dzieci w wieku od 3 do 18 lat.

Szczegółowe informacje w tym temacie dostępne są w artykule – TUTAJ.

Nowe sanatorium w Ustce już niedługo przyjmie pierwszych pacjentów!
Kompleks uzdrowiskowy w Ustroniu zostanie rozbudowany!
Rozbudowa szpitala w Grodzisku Wielkopolskim
Elektroniczne skierowanie do sanatorium? Trwają prace MZ
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter