X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

W rzeszowskim szpitalu pojawił się robot dezynfekujący, mający wspomóc walkę z wirusami

07 kwietnia 2021
źródło: materiały prasowe; https://rzeszow.naszemiasto.pl/
fot. Patryk Ogorzalek / pogoimages.com

Rzeszowski szpital Pro-Familia od kilku dni testuje innowacyjny sprzęt do dezynfekcji pomieszczeń. Jest to pierwszy w Europie projekt badawczy oceniający skuteczność takiego rozwiązania w warunkach szpitalnych. To robot dezynfekujący ALVO® Ultra V-bot, który oczyszcza nie tylko powietrze, ale też wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu.

Robot dezynfekujący jest praktycznie bezobsługowy. Został wyposażony w skaner laserowy 2D oraz 8 czujników optycznych. Dzięki nim tworzy wirtualną mapę otoczenia. - Na jej podstawie operator, przy użyciu aplikacji zainstalowanej na tablecie, wyznacza punkty, do których ma dotrzeć. Co więcej - robot na bieżąco monitoruje i dostosowuje procesy dezynfekcji, zapewniając tym samym najbardziej optymalne wyniki pracy. Cały proces uruchamiania odbywa się zdalnie poprzez komunikację Wi-Fi. To sprawia, że operator nie jest narażony na kontakt z promieniowaniem UV-C. Po każdym procesie robot automatycznie generuje raport - tłumaczą twórcy.

Został wyposażony w 12 promienników UV-C emitujących światło, którego promieniowanie jest absorbowane przez kwasy nukleinowe RNA i DNA. Prowadzi to do dezynfekcji aż 99,9 procent patogenów. To sprawia, że jest skuteczny w niszczeniu bakterii, wirusów i grzybów. Ponadto jest też bezpieczny dla środowiska.

-Od pierwszych dni pandemii wdrożyliśmy w naszym szpitalu wiele zaawansowanych rozwiązań, które sprawiły, że mogliśmy zapewnić bezpieczną opiekę naszym pacjentom. Dlatego bardzo się cieszymy, że dziś do szerokiego arsenału środków, za pomocą których zapewniamy maksymalnie bezpieczne otoczenie dla pacjentów i naszego personelu, dołącza robot ALVO Ultra V-bot. – mówi Radosław Skiba, dyrektor szpitala Pro - Familia.

Pierwszy taki projekt w Europie

Skuteczność takiego rozwiązania w szpitalach bada firma I+med z Gdańska.

- Naszym celem jest sprawdzenie przydatności i skuteczności robota do dekontaminacji w realnych warunkach obiektu medycznego. To będą pierwsze tego typu badania w Europie, dlatego cieszymy się, że to właśnie nasz zespół je poprowadzi. To ważne szczególnie teraz, gdy wszyscy szukamy nowych i innowacyjnych rozwiązań, wiedząc, jak ważna jest higiena i środowisko wolne od patogenów – zaznacza zarząd spółki I+med.

Polecamy także:

Chodziki i ich wpływ na rozwój ruchowy dziecka - artykuł eksperta
Powstaną sztuczne neurony, dzięki którym chorzy na Alzheimera lub Parkinsona dostaną szansę na nowe życie
Czy fizjoterapeuci powinni mieć uprawnienia do podawania szczepień przeciw COVID-19?
Clinica Mobile, czyli szpital na kółkach pomagający sportowcom
x
Zapisz się do newslettera