X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Resort zdrowia przedłużył okres kwalifikowania na rehabilitację po COVID-19

15 wrz 2021
źródło: materiały prasowe, rynek zdrowia

Po prośbach skierowanych przez lekarzy do Ministra Zdrowia, resort wydłużył okres kwalifikowania na rehabilitację po leczeniu COVID-19 z 6 na 12 miesięcy.

Adam Niedzielski swoją decyzje ogłosił za pomocą Twittera, pisząc: „Dziś na posiedzeniu kierownictwa ‪@MZ_GOV_PL podjęliśmy razem z ‪@NFZ_GOV_PL decyzje o wydłużeniu okresu kwalifikacji na rehabilitację po leczeniu Covid-19 do 12 miesięcy".

To odpowiedź skierowana do Dominika Lewandowskiego, z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Specjalista medycyny rodzinnej oraz geriatrii, zwrócił się do MZ o wydłużenie okresu kwalifikacji pacjentów, ponieważ jak sam zauważył na przykładzie swoich podopiecznych, po leczeniu fazy ostrej Covid-19 zakończonej ponad 6 miesięcy temu, u pacjentów nadal utrzymują się przewlekłe problemy zdrowotne.

Doktora Lewandowskiego poparł także dr Michał Chudzik internista i kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, koordynator programu STOP-Covid. Odniósł się on do wpisu poprzednika słowami: „To bardzo ważny głos - i pytanie / prośba do P. Ministra ‪@a_niedzielski i ‪@NFZ_GOV_PL - czy można wydłużyć okres kwalifikacji (na rehabilitację po przebytym COVID-19 - red.) z 6 do 12 miesięcy. Widzę bardzo dobre efekty rehabilitacji po COVID-19. Mogłoby skorzystać o wiele więcej pacjentów. Szkoda zostawiać tych pts bez rehabilitacji".

Program rehabilitacji po koronawirusie ruszył w maju. Pacjenci mogą z niego korzystać bezpłatnie w wyznaczonych ośrodkach lub uzdrowiskach. Koniecznym jest posiadanie skierowania wystawionego przez lekarza.

Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej obejmuje m.in.:
• kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu;
• opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe;
• inhalacje indywidualne (solankowe - haloterapia, mineralne, lekowe) lub okołotężniowe lub nadmorskie albo subterraneoterapia;
terenoterapię, treningi marszowe;
• balneoterapię – według indywidualnych wskazań, w tym:
- wodne kąpiele balneologiczne (o stopniowanej temperaturze), w szczególności kąpiele kwasowęglowe
i/lub gazowe kąpiele CO₂
i/lub okłady z pasty borowinowej;
• masaż – według indywidualnych wskazań;
• hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań;
• treningi relaksacyjne;
• edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia;
• leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań;
wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Rehabilitacja przez sztukę ludową
Ulga rehabilitacyjna nie dla każdego rencisty
Większy budżet PFRON na 2022r
Od dzisiaj ruszają nowe przepisy!
x
Zapisz się do newslettera