Rehabilitacja oddechowa sprawdza się jako wspomaganie terapii farmakologicznej. Jest stosowana przede wszystkim w chorobach układu oddechowego, wykazujących charakter przewlekły. W jej zastosowaniu chodzi nie tylko o przywrócenie pełnej sprawności, lecz również spowalnianie rozwoju chorób i zmniejszanie powstających niepełnosprawności w przypadku tych schorzeń, które nie dają szansy na całkowite odzyskanie sprawności.
Wśród schorzeń będących wskazaniem do rehabilitacji oddechowej wymienia się:
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc
- astmę oskrzelową
- nowotwory płuc
- mukowiscydozę
- śródmiąższowe choroby płuc
- rozstrzenia oskrzeli
- choroby tkanki płucnej
- zaburzenia ściany klatki piersiowej
- COVID-19.
Fizjoterapia w pulmonologii ma bardzo duże znaczenie i znajduje swoje zastosowanie również po operacjach chirurgicznych, które doprowadzają do problemów z oddychaniem. Rehabilitacja oddechowa sama w sobie jest na tyle szeroką dziedziną, o wielu możliwościach, że nie sposób wymienić wszystkich sytuacji i schorzeń, w których znajduje swoje zastosowanie. Pewne jest natomiast, że może być nieocenioną pomocą w praktycznie dowolnej jednostce chorobowej, w związku z którą pacjent ma przejściowe lub stałe problemy ze swobodnym, prawidłowych oddychaniem.
W rehabilitacji układu oddechowego wykorzystywane są nowoczesne metody fizjoterapeutyczne oraz rozmaite ćwiczenia, które pacjent może wykonywać także samodzielnie. Wśród jednak wszystkich elementów należących do fizjoterapeutycznych zaleceń w przypadku schorzeń układu oddechowego, wymienia się:
- trening fizyczny, wytrzymałościowy i oporowy
- ćwiczenia oddechowe
- edukację pacjenta
- pomoc psychologa.
Dobre efekty daje zastosowanie nowoczesnych metod, które mogą być wspomaganiem u pacjentów niebędących w stanie ćwiczyć na tyle dużo, aby uzyskać pożądane korzyści. Wśród najczęściej stosowanych metod fizykoterapeutycznych są:
- laseroterapia
- magnetoterapia
- elektroterapia
- sonoterapia.
Głównie przewlekłe schorzenia układu oddechowego doprowadzają do zmniejszonej wydolności fizycznej, a w konsekwencji do problemów z podejmowaniem aktywności. Pacjent cierpi nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Może się zmagać z obniżonym poczuciem własnej wartości, pogorszonym nastrojem, a nawet depresją. Rehabilitacja pulmonologiczna pozwala mu zatem nie tylko na poprawę wydolności i eliminowanie zaostrzeń choroby, lecz również na powrót do aktywności społecznej i zawodowej.