X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Rehabilitacja pulmonologiczna – jakie przynosi efekty?

30 maj 2022
Źródło: Internet

Rehabilitacja pulmonologiczna stanowi wielokierunkowe działanie stosowane względem układu oddechowego. Wraz z indywidualnym planem leczenia przynosi poprawę stanu fizycznego i psychicznego, a także usprawnienie codziennego funkcjonowania pacjentów zmagających się z chorobami układu oddechowego.

Schorzenia wspomagane rehabilitacją pulmonologiczną

Rehabilitacja oddechowa sprawdza się jako wspomaganie terapii farmakologicznej. Jest stosowana przede wszystkim w chorobach układu oddechowego, wykazujących charakter przewlekły. W jej zastosowaniu chodzi nie tylko o przywrócenie pełnej sprawności, lecz również spowalnianie rozwoju chorób i zmniejszanie powstających niepełnosprawności w przypadku tych schorzeń, które nie dają szansy na całkowite odzyskanie sprawności.

Wśród schorzeń będących wskazaniem do rehabilitacji oddechowej wymienia się:

- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc

- astmę oskrzelową

- nowotwory płuc

- mukowiscydozę

- śródmiąższowe choroby płuc

- rozstrzenia oskrzeli

- choroby tkanki płucnej

- zaburzenia ściany klatki piersiowej

- COVID-19.

Fizjoterapia w pulmonologii ma bardzo duże znaczenie i znajduje swoje zastosowanie również po operacjach chirurgicznych, które doprowadzają do problemów z oddychaniem. Rehabilitacja oddechowa sama w sobie jest na tyle szeroką dziedziną, o wielu możliwościach, że nie sposób wymienić wszystkich sytuacji i schorzeń, w których znajduje swoje zastosowanie. Pewne jest natomiast, że może być nieocenioną pomocą w praktycznie dowolnej jednostce chorobowej, w związku z którą pacjent ma przejściowe lub stałe problemy ze swobodnym, prawidłowych oddychaniem.

Fizjoterapia w pulmonologii

W rehabilitacji układu oddechowego wykorzystywane są nowoczesne metody fizjoterapeutyczne oraz rozmaite ćwiczenia, które pacjent może wykonywać także samodzielnie. Wśród jednak wszystkich elementów należących do fizjoterapeutycznych zaleceń w przypadku schorzeń układu oddechowego, wymienia się:

- trening fizyczny, wytrzymałościowy i oporowy

- ćwiczenia oddechowe

- edukację pacjenta

- pomoc psychologa.

Dobre efekty daje zastosowanie nowoczesnych metod, które mogą być wspomaganiem u pacjentów niebędących w stanie ćwiczyć na tyle dużo, aby uzyskać pożądane korzyści. Wśród najczęściej stosowanych metod fizykoterapeutycznych są:

- laseroterapia

- magnetoterapia

- elektroterapia

- sonoterapia.

Głównie przewlekłe schorzenia układu oddechowego doprowadzają do zmniejszonej wydolności fizycznej, a w konsekwencji do problemów z podejmowaniem aktywności. Pacjent cierpi nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Może się zmagać z obniżonym poczuciem własnej wartości, pogorszonym nastrojem, a nawet depresją. Rehabilitacja pulmonologiczna pozwala mu zatem nie tylko na poprawę wydolności i eliminowanie zaostrzeń choroby, lecz również na powrót do aktywności społecznej i zawodowej.

Urządzenie Acapella - innowacja w rehabilitacji układu oddechowego
Zdalna diagnostyka płuc - przełom w leczeniu chorób układu oddechowego
Ćwiczenia oddechowe dla pacjentów post-COVID-19 oparte na systemie SIS – masowa terapia oddechowa wspomagana fizykoterapią
Rehabilitacja pocovidowa psychiatryczna - zarządzenie NFZ
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter