X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Rehabilitacja po udarze mózgu w wirtualnym mieszkaniu?

08 lipiec 2021

źródło: chip.pl

Platforma terapeutyczna BioMinds, dzięki technologii opartej na VR i AR, ma zwiększyć skuteczność i przyspieszyć rehabilitację osób po udarze mózgu. A to wszystko ma się odbywać w Mieszkaniu Treningowym. Polscy autorzy projektu pozyskali na ten pomysł już 1,5 mln zł od inwestorów.

Według danych BioMinds, około 117 milionów ludzi rocznie cierpi na choroby neurologiczne, a około 15 milionów ludzi rocznie przechodzi udar. 60% chorych neurologicznie wymaga zaś rehabilitacji. Średnio jeden terapeuta przypada na dwustu pacjentów. Te statystyki jedynie podkreślają fakt, że rehabilitacja po udarze mózgu jest kluczowa, a ten nowatorski projekt może zwiększyć do niej dostęp i ją usprawnić.

BioMinds wykorzystuje wirtualną rzeczywistość (VR) i rzeczywistość rozszerzoną (AR). Teraz platforma chce rozszerzyć ją o Mieszkanie Treningowe, gdzie rehabilitacja po udarze mózgu miałaby odbywać się w symulowanym środowisku, a rehabilitowany pacjent mogłyby wykonywać codzienne czynności. Firma zapewnia, że przy pomocy okularów rzeczywistości rozszerzonej Oculus oraz HoloLens będzie można przeprowadzać holistyczną rehabilitację pacjentów na każdym etapie powrotu do zdrowia.

- Nasz system rehabilitacji to przede wszystkim skuteczniejsza i szybsza terapia oraz zwiększenie prawdopodobieństwa przynajmniej częściowego powrotu pacjentów do pełnionych przed udarem ról społecznych.  W przyszłości Mieszkanie Treningowe stanie się częścią platformy terapeutycznej BioMinds XR, zapewniającej ruchową, poznawczą i psychologiczną rehabilitację osób po udarachkomentuje Mateusz Kierepka, Prezes BioMinds. (cyt. chip.pl)

- Obecnie terapia czynności życia codziennego ADL (ang. Acitivties of Daily Living) opiera się na wykonywaniu prostych czynności. Spędzając długie godziny w pracowniach terapeutycznych, pacjenci odkręcają butelki, przelewają płyny lub czeszą włosy. Wirtualne Mieszkanie Treningowe pozwoli na bezpieczne ćwiczenia w warunkach domowych takich czynności jak  robienie herbaty, sprzątanie, podlewanie kwiatów. Ich opanowanie przyspieszy powrót  chorego do samodzielności tłumaczy  Elżbieta Włodarska, Wiceprezes BioMinds. (cyt. chip.pl)

BioMinds pozyskał  1,5 miliona złotych od funduszu Aligo VC i aniołów biznesu.

Gry komputerowe i wirtualna rzeczywistość w fizjoterapii
Powstaną sztuczne neurony, dzięki którym chorzy na Alzheimera lub Parkinsona dostaną szansę na nowe życie
x
Zapisz się do newslettera