X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Rehabilitacja online - gdański start-up VRHab.com ma wspomagać pracę fizjoterapeutów

22 lt. 2021
źródło: materiały prasowe

VRHab.com to system wspomagania rehabilitacji oraz pracy trenerów personalnych. Powstał, aby specjaliści mogli w czasach pandemii mieć bezpośredni kontakt ze swoimi podopiecznymi i stale monitorować ich postępy oraz dostosowywać ćwiczenia do danej sytuacji. Przed pandemią z usług rehabilitantów i fizjoterapeutów korzystało w skali roku ok. 10 mln osób, a dziennie ok. pół miliona. Obostrzenia epidemiczne wprowadzone wiosną 2020 r. sparaliżowały branżę. Pomysł gdańszczan ma pomóc nie tylko branży, ale przede wszystkim pacjentom. rehabilitacja online.

rehabilitacja online.

Firmę założyło dwóch przyjaciół - Paweł Jankowski i Maciej Grabek. Paweł od wielu lat zaangażowany jest w sprzedaż, nawiązywanie kontaktów, odpowiadanie na potrzeby klientów. Maciej od 15 lat jest programistą, prelegentem, szkoleniowcem i autorem książek i webcastów.

Od marca 2020 r. rehabilitanci i trenerzy mają utrudniony dostęp do pacjentów i klientów. Niestety pod wpływem lęku przed wirusem wiele osób rezygnuje z rehabilitacji (lub jest pozbawionych dostępu do niej), a z powodu braku czasu czy zmiany trybu życia część z nas zapomina o systematycznej aktywności fizycznej.

-Współpracę w ramach VRHab.com rozpoczęliśmy w 2019 r. Pierwszym projektem, nad którym pracowaliśmy, była aplikacja VRFitness - specjalizującą się w dostarczaniu połączenia wirtualnej rzeczywistości i prawdziwego treningu - wyjaśnia Paweł Jankowski, jeden z założycieli start-upu. - System miał zostać wprowadzony na jedną z polskich sieci siłowni, jednak w wyniku pandemii i wprowadzonych obostrzeń projekt został zawieszony. Musieliśmy podjąć decyzję, co dalej. To był czas, kiedy COVID zmienił świat. Epidemia sparaliżowała wiele dziedzin, w tym usługi rehabilitacyjne.

Z badań Krajowej Izby Fizjoterapeutów z 2019 r. wynika, że do czasu pandemii z usług fizjoterapeutów korzystało 49,9 proc. Polaków, z czego 53,3 proc. to osoby korzystające z Internetu. Rehabilitacja online.

-Wśród nich jesteśmy my, nasze dzieci, rodzice i znajomi. Rozmawiamy z rehabilitantami, dzielimy się spostrzeżeniami, by udoskonalać nasz system VRHab zarówno z pozycji funkcjonalności dla rehabilitantów, jak i dla pacjenta - mówi Paweł Jankowski. -Współpracujemy również z trenerami fitness, nagrywamy ćwiczenia do zamieszczenia na platformie JustFitness. Jednym z naszych partnerów strategicznych jest m.in. znana firma Poundout Gear, producent odzieży sportowej.

Zadaliśmy również kilka pytań twórcom systemu:

1. Jak obecnie radzi sobie start-up?

Jesteśmy samo finansującym się projektem, nie korzystamy z żadnego zewnętrznego inwestora. Aktualnie, aktywnie poszukujemy klinik i ośrodków rehabilitacyjnych, które będą mogły wprowadzić taki system u siebie.

2. Jakie są główne założenia projektu?

Wspólnie z kliniką nagrywamy filmy z opisami oraz seriami ćwiczeń.  Z tak przygotowanego materiału tworzymy proste zestawy ćwiczeń i złożone indywidualne plany rehabilitacyjne, które klinika udostępnia swoim pacjentom.

Dodatkowo, klinika ma możliwość otrzymywania codziennego zestawienia postępów swoich pacjentów. Jednym kliknięciem może wysłać przypomnienie do pacjenta lub po prostu zadzwonić i porozmawiać, żeby dodać więcej motywacji i wyjaśnić ewentualne wątpliwości.

Pacjent ćwiczy bezpiecznie w domu w dogodnym dla siebie czasie, będąc jednocześnie pod opieką rehabilitanta/fizjoterapeuty. Dzięki nagranym dla niego filmom dokładnie wie, jak ćwiczyć i na co zwracać uwagę

VRHab nie jest zatem bezduszną aplikacją. Łączy ludzi z ludźmi i ułatwia pracę. Klinika też w szybki i łatwy sposób może przekierować zadania nieobecnego rehabilitanta/fizjoterapeuty do innych pracowników.

3. Do kogo platforma głównie jest skierowana?

Platforma VRHab skierowana jest głównie do klinik zajmujących się rehabilitacją i uzależnieniami. Ze względu na pandemię system dostępny jest również dla rehabilitantów indywidualnych. Może być również pomocna w położnictwie i szkołach rodzenia. Jest narzędziem, które bardzo ułatwi pracę z pacjentem i pomoże podnieść skuteczność i dokładność ćwiczeń wykonywanych przez pacjenta samemu w domu.

4. Czy system już jest w użyciu, oraz czy dużo fizjoterapeutów z niego korzysta?

Od stycznia tego roku jeździmy po klinikach i prezentujemy system wspomagania rehabilitacji. Mamy pierwsze zamówienia - jesteśmy na etapie przygotowywania się do nagrań. W pierwszej połowie marca planujemy pierwsze wdrożenie w klinice.

Oprócz oferty dla Klinik, uruchomiliśmy również platformę dla fizjoterapeutów, prowadzących indywidualną praktykę lekarską - https://vrhab.com - mogą w każdym momencie i w prosty sposób stworzyć własną platformę i udostępniać ją swoim pacjentom.

Stworzyliśmy aplikację, która zwiększa przychody dla Kliniki, daje Fizjoterapeutom dodatkowe narzędzie do zdalnej i skutecznej rehabilitacji pacjentów oraz pomaga w prowadzeniu zajęć grupowych.

Polecamy także:

Zdalna diagnostyka płuc - przełom w leczeniu chorób układu oddechowego
Polska firma technologiczna stworzyła urządzenie, które w ułamku sekundy niszczy wirusy?
Wirtualna rzeczywistość wspiera leczenie - powstanie innowacyjne centrum rehabilitacji w Bydgoszczy!
Rehabilitacja pocovidowa w praktyce
x
Zapisz się do newslettera