X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Rehabilitacja kończyny górnej - jakie urządzenia usprawnią pracę z pacjentem?

01 marzec 2021
źródło: materiały prasowe

Niedowład kończyn stanowi bardzo często konsekwencję urazu doznanego w trakcie wypadku komunikacyjnego. Rehabilitacja po wypadku, a także rzetelna i długotrwała fizjoterapia, stanowią jeden z najważniejszych elementów na drodze powrotu pacjenta do zdrowia. Prezentujemy kilka urządzeń, które pomogą usprawnić pracę z pacjentem, co zaowocuje szybszym powrotem do sprawności. rehabilitacja kończyny górnej.

Bimeo rehabilitacja kończyny górnej

Innowacyjne oraz motywujące pacjenta urządzenie rehabilitacyjne, przeznaczone do terapii kończyn górnych. Pozwala to na zmotywowanie pacjenta, aby podczas treningu angażował bardziej ramię objęte dysfunkcją, przy wsparciu zdrowej kończyny. Bimeo wspierane jest przez oprogramowanie wykorzystujące rzeczywistość wirtualną, opartą na czynnościach i zadaniach życia codziennego, co pomaga w sposób poprawny funkcjonalnie zwiększać zdolności motoryczne. Terapeuta może monitorować progres pacjenta, a także dostosowywać trudność zadań ruchowych do jego potrzeb. Rehabilitacja kończyny górnej staje się przez to bardziej efektywna i relatywnie krótsza.

Urządzenie umożliwia dwa typy treningu:

Trening jednostronny

Pacjent wykonuje zadania uszkodzonym ramieniem. Terapia prowadzona jest w trybie wsparcia (kompensacji) uszkodzonej kończyny lub w trybie wolnym (bez wsparcia), gdzie każdy staw może być trenowany indywidualnie.

 • Ćwiczenia mogą być wykonywane ze zminimalizowaniem oddziaływania siły grawitacji na kończynę uszkodzoną,
 • Podparcie ramienia wspomaga jego kompensację,
 • Pomiar zakresu ruchomości dla aktywnego i pasywnego ramienia,
 • Możliwość prowadzenia terapii nadgarstka z wykorzystaniem podparcia sferycznego,
 •  Trening zawiera elementy aktywności życia codziennego,
 • Ruchy w każdym stawie dostosowuje się indywidualnie.

Trening dwustronny

Pacjent wykorzystuje mniej uszkodzoną kończynę jako asystę dla kończyny objętej dysfunkcją. Terapię prowadzi się w systemie wsparcia ramienia (kompensacji) na płaskiej powierzchni, lub w wolnej przestrzeni, bez wsparcia.

 • Ramiona współpracują ze sobą, aby uzyskać wymagane wsparcie lub opór podczas ruchu.
 • Synchronizacja obu ramion pozwala na rozwój koordynacji obu kończyn.
 • Trening zawiera elementy aktywności życia codziennego.

Sprzęt sprawdzi się w przypadku schorzeń spowodowanych udarem, traumatologicznym uszkodzeniem mózgu, uszkodzeniem rdzenia kręgowego, uszkodzeniami na tle ortopedycznym, neurologicznym oraz reumatologicznym.

Cena urządzenia to ok. 39 tys. zł.

Hocoma Armeo Spring

System Armeo daje możliwość wykonywania szeregu ćwiczeń zorientowanych na ściskanie czy chwytanie, umożliwia wykonywanie ruchów 3D, modyfikację poziomów trudności, rejestrowanie wyników badań i automatyczne generowanie raportów klinicznych.

Rehabilitacja opiera się na pracy z ortezą (egzoszkieletem), której system sprężyn podpiera rehabilitowaną kończyną i wspomaga trening. Orteza przeznaczona jest dla pacjentów z ograniczoną lub utraconą funkcjonalnością ramienia. Dysfunkcje spowodowane urazami centralnego lub obwodowego układu nerwowego są leczone przez trening uwzględniający ćwiczenia zwiększające siłę mięśniową, zakres ruchomości kończyny i motorykę.

Koncepcja terapii Armeo® została stworzona dla osób cierpiących na problemy neurologiczne. Mogą być następstwem udaru, urazów centralnego lub ośrodkowego układu nerwowego. Według przeprowadzonych badań naukowych czynnikiem wspierającym powrót do pełnej sprawności jest neuroplastyczność mózgu, a więc zdolność odtwarzania połączeń nerwowych za pomocą intensywnych, wielokrotnie powtarzanych ćwiczeń, ukierunkowanych na cel. Zadania te pomagają przeorganizować mózg w taki sposób, aby stopniowo przywracać funkcjonalność uszkodzonych partii ciała.

Koncepcja terapii Armeo® zwiększa efektywność leczenia. Dzięki unikatowej budowie pacjent może ćwiczyć niezależnie od pomocy terapeuty, co pozwala mu na wykazanie pełnego potencjału podczas realizacji zadań. Wykorzystywane w terapii urządzenia: Armeo®Power, Armeo®Spring oraz Armeo®Boom zostały pomyślane tak, aby ich funkcjonalność odpowiadała poszczególnym fazom procesu rehabilitacji.

MOTOmed Loop.la

Urządzenie do treningu nóg lub ramion / górnej części tułowia. Jest intuicyjne, umożliwia własne obrazy do treningów. Wyposażony jest w bezpieczne podstawki pod stopy i miękkie uchwyty na dłonie.

MOTOmed Loop jest tak wyjątkowo skonstruowane, że pozwala na ćwiczenie dolnych i górnych części ciała jednocześnie, co umożliwia uzyskanie porządanego efektu terapii przy minimalnym nakładzie sił i czasu.

Terapia ruchowa przy jego użyciu może pomóc różnorodnie:

 • pobudzanie ruchu,
 • wzmacnianie psychiki i dobrego samopoczucia,
 • aktywowanie niewykorzystanych sił mięśni,
 • redukcja spastyczności,
 • zmniejszanie skutków braku aktywności fizycznej,
 • przeciwdziałanie zmęczeniu,
 • pobudzanie układu krążenia wieńcowego.

Technologia wykorzystana w urządzeniu MOTOmed Loop jest przykładem współczesnego i przyszłościowego konceptu inwestycji. Jednocześnie, jest reakcją zgodną z wymogami nowoczesnych klinik. Wszystkie użyte w urządzeniu materiały można w prosty sposób utrzymywać w czystości i dezynfekować. Metalowa konstrukcja zapewnia stabilność i trwałość.

Cena urządzenia to ok. 19 tys. zł.

Diego

Poprzez ćwiczenia bierne i czynne urządzenie umożliwia powrót do naturalnego, wyuczonego ruchu. Pacjent umieszcza kończyny górne w podwieszkach i następnie trenuje w przestrzeni trójwymiarowej. Oprogramowanie umożliwia ocenę i dokumentację postępów. Terapia przy użyciu urządzenia Diego® jest różnorodna, motywująca i wydajna.

Dzięki użytkowaniu sprzętu Diego możliwe jest:

 • ćwiczenia czynne i bierne, stosowane na rożnych etapach rehabilitacji,
 • wszechstronne opcje treningowe: trening uni- i bilateralny,
 • szybszy powrót utraconych funkcji kończyny górnej,
 • większa motywacja – ruch w przestrzeni 3D,
 • możliwość prowadzenia terapii pacjentów neurologicznych i ortopedycznych w każdym wieku.

Dzięki zastosowanemu oprogramowaniu w urządzeniu Diego®, trening może zostać powtórzony w przyszłości. Istnieje możliwość wglądu w wyniki każdej sesji oraz porównanie ich między sobą. Terapeuta i pacjent mogą z łatwością śledzić realizację postawionego celu.

Polecamy także:

Rehabilitacja pocovidowa – wstępne doniesienia z przeprowadzonych badań
Kontrola organu rejestrowego - jak przygotować do niej gabinet fizjoterapii?
Lampy UV-C w placówkach medycznych mogą znacząco zniwelować ryzyko występowania patogenów
Powstaje najnowocześniejszy ośrodek leczenia stwardnienia rozsianego w Polsce
x
Zapisz się do newslettera