X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Rehabilitacja głosu – na czym polega dysfonia i jej leczenie?

01 cze 2022
Źródło: Internet

Dysfonią określane są zaburzenia głosu, zarówno o charakterze czynnościowym, jak i organicznym. W leczeniu dysfonii bardzo ważnym elementem jest rehabilitacja głosu. Stosuje się ją niezależnie od przyczyny zaburzeń.

Większa część pacjentów zmaga się z zaburzeniami głosu o charakterze czynnościowym, czyli wtedy, gdy krtań nie pracuje prawidłowo, ale nie jest to związane np. z występowaniem guzków czy polipów w tym obrębie. Niezależnie jednak od charakteru dysfonii i jej przyczyn, poza rehabilitacją głosu konieczne jest ograniczenie wysiłków głosowych.

Wśród zaburzeń czynnościowych wyróżnia się następujące postacie:

- dysfonię hypofunkcjonalną – obniżone napięcie krtani doprowadza do zaburzeń głosu

- dysfonię hyperfunkcjonalną – zwiększone napięcie krtani doprowadza do zaburzeń głosu

- afonię – nieprawidłowa funkcja mięśni krtani doprowadza do całkowitej utraty głosu.

Rehabilitacja głosu w dysfonii czynnościowej jest ważna, ponieważ nieprawidłowo pracująca krtań staje się coraz mocniej obciążona. Z czasem może dojść do mikrourazów i powstawania zmian wymagających interwencji chirurgicznej.

Przyczyny zaburzeń głosu

Nieprawidłowa emisja głosu jest w większości przypadków przyczyną zaburzeń głosu. Dysfonia czynnościowa może być ponadto efektem niektórych schorzeń, zaburzeń hormonalnych, a nawet stosowania wybranych leków. Rehabilitację głosu prowadzi się niezależnie od przyczyn i stwierdzonego typu dysfonii. Jest ona także zalecana u osób, u których do zaburzeń doprowadza praca zawodowa (nauczyciele, mówcy, wykładowcy).

Rehabilitacja głosu, czyli ćwiczenia w dysfonii

Wyróżnia się trzy główne rodzaje ćwiczeń:

- oddechowe z zastosowaniem przepony – ich celem jest wyćwiczenie oddychania przeponowego. Służą do opanowania prawidłowego toru oddechowego.

- fonacyjne – polegają na uruchomieniu i nauce właściwego wykorzystania rezonatorów. Wykonuje się je dopiero po opanowaniu prawidłowego toru oddechowego.

- artykulacyjne – do ich wykonania również niezbędne jest opanowanie prawidłowego toru oddechowego. Ćwiczenia obejmują narządy odpowiedzialne za artykulację.

Powyższe ćwiczenia pacjent może wykonywać sam w domu. Innym rodzajem ćwiczeń są manipulacyjne, które prowadzi tylko lekarz. Celem ćwiczeń manipulacyjnych jest poprawa czynności krtani oraz normalizacja napięcia mięśnia krtani.

U pacjentów z porażeniem fałdów głosowych stosuje się między innymi:

- metodę Smitha, czyli ćwiczenie akcentów

- metodę Gutzmana, czyli mruczenie w niskim rejestrze basowym

- metodę Froschelsa, czyli nagłe uderzenia względem zwierającej głośni.

Rehabilitacja głosu u pacjentów z obustronnym porażeniem fałdów głosowych skupia się na ćwiczeniach oddechowych. Zaś u chorych po operacji całkowitego usunięcia krtani stosuje się następujące metody:

- nauki głosu przełykowego,

- chirurgicznego wytworzenia przetoki tchawiczo-przełykowej

- zastosowania sztucznej krtani.

Rehabilitację głosu warto rozpoczynać możliwie wcześnie, aby uniknąć utrwalania nieprawidłowych nawyków czy występujących zaburzeń.

„Mówiki” pomagają chorym w komunikacji
Jak rehabilitować aparat mowy po udarze mózgu?
Suplementy wspierające rehabilitację po udarze mózgu - na jakie zwrócić uwagę?
Ćwiczenia oddechowe dla pacjentów post-COVID-19 oparte na systemie SIS – masowa terapia oddechowa wspomagana fizykoterapią
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter