X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Proteza SuperHand stworzona przez wrocławskich naukowców!

02 sie 2022
Źródło: pulsmedycyny.pl

Proteza SuperHand, czyli proteza ręki sterowana za pomocą stopy, to projekt wrocławskich naukowców. Bioniczna proteza spółki Bioengineering pomaga pacjentom z różnym stopniem amputacji. Co więcej, są w stanie skorzystać z niej nawet osoby z obustronną amputacją.

Proteza SuperHand – sterowanie za pomocą stopy

Firma założona przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej pierwszy prototyp protezy stworzyła w 2011 roku. Wtedy jednak nie weszła ona na rynek. Od 2015 roku pracowano nad nowym projektem – bioniczną protezą ręki, którą można sterować… za pomocą stopy.

Bioniczna proteza SuperHand z założenia była projektowana z myślą o pacjentach z wysokim stopniem amputacji ręki. W pracach nad projektem uczestniczyli konstruktorzy, rehabilitanci, elektronicy, protetycy, a także m.in. ceniony ortopeda dr Stanisław Bogucki, który udzielał ważnych rad naukowcom.

Dla pacjentów ważną informacją jest to, że sterowanie protezą za pomocą stopy można opanować bardzo szybko, w zaledwie kilkanaście minut. Sterowanie odbywa się poprzez wkładkę sterującą umieszczoną w bucie. Przechylanie stopy w lewo lub w prawo, czy poruszanie poszczególnymi palcami stopy pozwala na wykonywanie konkretnych ruchów ręką.

Do sterowania mogą być również zastosowane elektrody umocowane w mięśniach przesyłających sygnały EMG. Przykładowo poruszanie palcami stopy daje efekt w postaci otwierania i zamykania dłoni. Lekkie przechylenie stopy znajduje swoje odzwierciedlenie w poruszającym się nadgarstku.

Bioniczna proteza ręki przede wszystkim oferuje różne rodzaje chwytów:

- uścisk dłoni

- listwowy boczny

- koncentryczny

- hakowy

- wyprostowany palec wskazujący.

Dużym atutem tego projektu jest także zdecydowanie niższa cena wykonania takiej protezy, w porównaniu do kosztów np. klasycznej protezy trójpalczastej. Pacjenci zyskują zatem na funkcjonalnej, prostej i intuicyjnej w obsłudze protezie, za którą płacą znacznie mniej.

Prace nad projektem i stworzenie bionicznej ręki naukowcy zawdzięczają m.in. dofinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju udzielonego ze środków Funduszy Europejskich (POIR).

Więcej szczegółów na temat bionicznej protezy SuperHand można znaleźć TUTAJ.

Przydatne linki:

https://www.facebook.com/SuperHandbyBioengineering/

http://www.inzynieria-biomedyczna.com.pl/inzynieria-biomedyczna/52-biomechanika/232-polska-bioniczna-proteza-doni-superhand.html

Zautomatyzowany proces produkcji ortez i protez dzięki inżynierom z Politechniki Poznańskiej
Robot CORI wspiera ortopedów m.in. przy wstawianiu endoprotez biodra
Bioniczna proteza i cyfrowa platforma do rehabilitacji
Krakowskie roboty rehabilitacyjne wkraczają do Stanów Zjednoczonych!
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter