X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Program rehabilitacji pocovidowej przedłużony!

14 wrz 2022
Źródło: rynekzdrowia.pl, pulsmedycyny.pl

Pilotażowy program rehabilitacji pocovidowej, który prowadzony jest przez szpital MSWiA w Głuchołazach, został przedłużony do końca roku. Przedłużenie finansowania projektu oznacza, że liczba pacjentów, którzy skorzystają z rehabilitacji pocovidowej, do końca roku może wzrosnąć nawet do 3,5 tysiąca.

Dotychczas program rehabilitacji pocovidowej przysłużył się zdrowiu około 3 tysięcy pacjentów. Na tym jednak nie koniec. Współautor projektu – prof. Jan Szczegielniak – przewiduje, że do końca roku pacjentów korzystających z pomocy lekarzy i rehabilitantów, w związku z przedłużającymi się problemami zdrowotnymi po zakażeniu koronawirusem – zdecydowanie przybędzie.

Koronawirus wciąż przyczynia się do zakażeń występujących u wielu pacjentów. Szacuje się, że 10-30% chorych może zmagać się z przedłużającymi się objawami zakażenia. W grę wchodzi również fakt, że pojawiają się nowe mutacje koronawirusa, a to oznacza większą różnorodność objawów. Część pacjentów może wymagać pobytu w szpitalu, dodatkowej diagnostyki i rehabilitacji. Jednak dzięki dotychczasowym doświadczeniom pomoc jest dopasowywana indywidualnie i bardziej precyzyjnie do potrzeb pacjentów.

Ze zdobytego doświadczenia, na które pozwolił prowadzony program rehabilitacji pocovidowej, korzystają nie tylko pacjenci, ale i lekarze oraz rehabilitanci, ponadto naukowcy – nie tylko w skali kraju.

Zdaniem współautora pilotażowego programu, powinien być on kontynuowany w 2023 roku. Ponownie wiąże się to ze wspomnianym faktem pojawiających się mutacji koronawirusa. Przeprowadzane analizy, badania pacjentów przed i po odbytych turnusach rehabilitacyjnych, dają wiedzę na temat odmiennych objawów w zależności od mutacji, wieku, płci, a nawet miejsca leczenia pacjenta.

Przedłużenie programu i dalsza analiza zbieranych informacji to szansa na jeszcze lepsze przygotowanie się do kolejnej fali zachorowań, która znów może się różnić od obecnej.

Poradnia rehabilitacji WIM korzysta z toksyny botulinowej
Turnus sanatoryjny znowu drożej? 2023 rok z podwyżkami
Dr Sebastian Rutkowski odbywa staż we włoskim ośrodku naukowym!
Rośnie zadłużenie medyków
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter