X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Prodrobot - innowacja dla osób z problemami ruchowymi

28 grudnia 2020
źródło: materiały prasowe

Prodrobot to zautomatyzowany trenażer chodu przeznaczony do rehabilitacji kończyn dolnych dzieci cierpiących na zaburzenia chodu. Wkrótce dostępna będzie wersja robota dla dorosłych.

Uprzęże i ramy należą do wyposażenia pomagającego osobom z problemami z poruszaniem się. Trenażer chodu, który dostosowuje się do poszczególnych osób, może być techniką leczenia przyszłości.

Aktualnie, Prodrobot dedykowany jest najmłodszym i zapewnia różnego typu terapie, które pozwalają na bardziej efektywną rehabilitację nóg oraz szeroki zakres niepełnosprawności.

Urządzenie jest aktywnym robotem medycznym. Jego celem jest sprawienie, iż proces terapii staje się komfortowy dla wszystkich zaangażowanych osób jednocześnie. Gwarantuje przy tym intensywny trening w bezpieczny oraz spersonalizowany sposób.

Cel urządzenia

Trenażer chodu najczęściej wykorzystywany jest u dzieci z porażeniem mózgowym, u których zaburzona jest koordynacja mięśni spowodowana uszkodzeniem mózgu przed lub po urodzeniu. Fizjoterapeuta musi wybrać rodzaj ćwiczeń i intensywność dla danego pacjenta.

Wiele urządzeń dostępnym na rynku korzysta z bieżni, natomiast w przypadku Prodrobota wszelkie ćwiczenia są prowadzone w powietrzu.

Innowacyjne urządzenie posiada specjalistyczną regulację zakresu kątów, w których porusza się każde złącze. Dzięki tej możliwości, pacjenci ze stałymi przykurczami mięśni nie wykonują pełnego zakresu ruchów jako osoby zdrowe. Kąty kolan, kostek, czy bioder można ulokować z osobna.

Prodroboty już pracują, pomagając dzieciom w ośrodkach rehabilitacyjnych na całym świecie, w tym w Europie i Azji. Są nawet dostępne w niektórych domach prywatnych.

Zaburzenia chodu

Zaburzenia chodu często pojawiają się u osób z deformacjami, guzami mózgu i problemami z układem nerwowym, takimi jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera lub stwardnienie rozsiane.

Najważniejszą kwestią jest to, żeby wzór chodu był prawidłowy i zgodny z anatomią człowieka.

Jeśli fizjoterapeuci przeprowadzą tradycyjną rehabilitację, aby pomóc poruszać nogami pacjenta, każdy ruch będzie inny i pamięć mięśniowa nie będzie działać efektywnie. Prodrobot został zaprojektowany do mapowania i stymulacji wzorców chodzenia, umożliwiając dzieciom ćwiczenie chodzenia wraz z szeregiem innych czynności. Kluczem do udanej rehabilitacji jest powtarzanie ćwiczeń, ich regularność i ilość. Prodrobot pozwala zatem zwiększyć tę wydajność.

Prodrobot - trener chodu

Jedną z największych zalet tego urządzenia jest wgrany wzorzec chodu. Pochodzi on z badań przeprowadzonych na dużej grupie osób oraz przekształcony na model matematyczny. Tego typu ćwiczenia zapobiegają nawykom patologicznych wzorców ruchowych w chorobach neurologicznych i ortopedycznych.

Badania przeprowadzone na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie utwierdziły w przekonaniu, iż wzór jest szczegółowy oraz bardzo wydajny. Dodatkowo został przetłumaczony na język komputerowy, co pozwala urządzeniu na naśladowanie.

Szczególną cechą Prodrobota jest ogromne wsparcie, jakie wykazuje podczas pracy w maszynie. Kiedy pojawiają się niekontrolowane skurcze mięśni, urządzenie posiada specjalny system bezpieczeństwa, który automatycznie zatrzymuje jego działanie.

Ta funkcja sprawia, że fizjoterapeuta może zweryfikować, czy pacjent poprawił swoje ustawienia. Po skorygowaniu ustawień, można kontynuować pracę z robotem.

Indywidualne dostosowanie

Ze względu na uniwersalne funkcjonowanie robota, można dostosować go w sposób indywidualny do pacjenta, bez względu na wzrost, ruchomość kończyn bądź wagi. Ponadto można dopasować długość kroków, zakres ruchów, czy prędkość ćwiczenia zgodnie z możliwościami potencjalnego pacjenta.

Firma objęła za cel stworzenie wersji dla dorosłych, która będzie wyposażona w podnośnik pacjenta, umożliwiający umieszczenie ciężkiej osoby na robocie z pomocą tylko jednego fizjoterapeuty.

Polecamy także:

NAMING. Jak stworzyć nazwę zdrowej firmy?

x
Zapisz się do newslettera