X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Powstanie Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych

19 lut 2021
źródło: www.propertydesign.pl; http://www.medinwestycje.pl/; opole-news.pl

Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych – Chorobach Sercowo-Naczyniowych i Chorobach Kręgosłupa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu ma być wiodącym ośrodkiem dla kreowania i wdrażania innowacyjnych badań i rozwoju nowoczesnych technologii. Z centrum będą korzystały wszystkie jednostki USK. W obszarze badawczo-rozwojowym będzie ono współpracowało z wydziałami Uniwersytetu Opolskiego oraz innymi jednostkami naukowo-badawczymi i otoczeniem gospodarczym z regionu, kraju i z zagranicy.

Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych powstaje w budynku dawnej pralni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Centrum, wyposażone w nowoczesną aparaturę, ma być ośrodkiem tworzenia nowych, mniej inwazyjnych i bardziej skutecznych metod leczenia. Prace badawcze skupią się na chorobach sercowo-naczyniowych i chorobach kręgosłupa.

-Utworzenie centrum badań i innowacji ma fundamentalne znaczenie. Głównie dla rozwoju działalności badawczo-klinicznej w dziedzinie nauk medycznych w naszym szpitalu i regionie. Dotychczas nasi pracownicy prowadzili różne projekty badawcze. Mamy też wychowanków, którzy robili, na podstawie prowadzonych w naszych jednostkach badań, doktoraty i habilitacje. Powołanie centrum to wejście na wyższy poziom. Dajemy naszym specjalistom możliwość rozwoju zawodowego i naukowego. To będzie też miejsce kształcenia nowej kadry i realizacji projektów o skali ogólnopolskiej czy międzynarodowej. - mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

Wykonawcą Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu będzie Mostostal Zabrze.

Prace budowlane, warte 8,9 mln zł, mają potrwać do kwietnia 2022 r. W następnej kolejności zostanie wyposażone w nowoczesne urządzenia medyczne, m.in. 32-kanałowy system do neuromonitoringu, wysokiej klasy ultrasonograf, rezonans magnetyczny, a także tomograf komputerowy, aparaty do badań EKG, echokardiograficznych i usg tętnic obwodowych.

Na utworzenie Centrum szpital pozyskał niemal 19,2 mln zł z opolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dysponuje nim urząd marszałkowski. Dodatkowo pozyskano niemal 2,7 mln zł z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

- Przebudowie będzie podlegał istniejący budynek tzw. pralni przyszpitalnej. Zakres prac obejmie wyburzenie części ścianek działowych, dołożenie stropu, obniżenie tego obiektu. Dostosowanie tych pomieszczeń w taki sposób, żeby można było zainstalować aparaturę medyczną - dodaje Grzegorz Sawicki, kierownik projektu tworzonego Centrum w USK w Opolu.

Z centrum będą korzystały wszystkie jednostki USK. W obszarze badawczo-rozwojowym będzie ono współpracowało z wydziałami Uniwersytetu Opolskiego oraz innymi jednostkami naukowo-badawczymi i otoczeniem gospodarczym z regionu, kraju i zagranicy.

- Dla nas posiadanie Centrum Badań i Innowacji to gruntowna zmiana szpitala wojewódzkiego w szpital kliniczny - mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Będziemy mieli profesjonalną komórkę, która będzie zajmowała się prowadzeniem badań naukowych, badań klinicznych. Będzie pozyskiwała środki finansowe na te badania. Nasi lekarze będą mogli w tej komórce pracować. Będą mogli włączyć się w nurt rozwiązywania problemów chorób cywilizacyjnych i szukania rozwiązań dla pacjentów, aby mogli normalnie funkcjonować. - dodaje.

Całkowity koszt budowy i wyposażenia obiektu to 30,2 mln złotych.

Centrum Badań i Innowacji

Polecamy także:

Rehabilitacja pocovidowa w praktyce

wady postawy podczas pracy zdalnej

Ryzyko wady postawy podczas pracy zdalnej : czym jest tech-neck?

ranking szkół w polsce

Fizjoterapia w Polsce - jaką szkołę wybrać? Ranking szkół 2020

x
Zapisz się do newslettera