X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Oddział Kliniczny Fizjoterapii powstał w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku

21 wrz 2022
Źródło: dziennikzachodni.pl, rybnik.com.pl, rybnik.dlawas.info

Oddział Kliniczny Fizjoterapii AWF, który wyodrębniono w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, powstał dzięki zawartemu porozumieniu między placówką a uczelnią – katowicką AWF. Studenci tej uczelni będą prowadzić z pacjentami zajęcia z fizjoterapii w psychiatrii oraz geriatrii.

Placówka w Rybniku oraz uczelnia zacieśniają współpracę, czego owocem jest powstanie wspomnianego oddziału. Studenci będą wdrażać rozmaite ćwiczenia wśród pacjentów rybnickiego szpitala. Nie będą to tylko typowe metody fizjoterapeutyczne, ale i ćwiczenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Ich zastosowanie ma na celu poprawić ruchowość pacjenta, ponadto jest to typ ćwiczeń, które sprawdzają się w leczeniu depresji oraz różnego rodzaju zaburzeń.

Oddział Kliniczny Fizjoterapii – nawet 300 studentów będzie się tutaj uczyć. Wśród nich znajdą się studenci drugiego, trzeciego i czwartego roku fizjoterapii. W szpitalu będą oni mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z dwóch przedmiotów: fizjoterapii w psychiatrii oraz fizjoterapii w geriatrii.

Dla studentów i dla pacjentów psychiatrycznych – taka jest idea tej formy współpracy. Skorzystają studenci, którzy będą się uczyć i ćwiczyć wraz z pacjentami. Nabędą zatem praktyki, a na ostatnim roku studiów zostaną przygotowani do samodzielnego ułożenia kompleksowej terapii fizjoterapeutycznej dla pacjentów. Ci ostatni zaś do tej pory chwalą sobie zajęcia ze studentami, bo jest tu miejsce na nowe pomysły i energię.

Dla pacjentów fizjoterapia w zaburzeniach psychicznych jest niezwykle ważna i niezbędna do kompleksowego, efektywnego leczenia. Dla studentów zaś to również okazja, by oswoić się z pacjentami psychiatrycznymi, poznać ich i być przygotowanymi do późniejszej samodzielnej pracy. Takich pacjentów spotkają bowiem nie tylko w placówkach psychiatrycznych, ale i na oddziałach kardiologicznych, ortopedycznych i innych.

Szpital w Rybniku z katowickim AWF współpracuje już od około 1,5 roku, przy czym pod koniec kwietnia 2021 roku zawarto umowę, która pozwoliła pacjentom uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez studentów fizjoterapii. Teraz będą to również zajęcia kliniczne, których miejscem prowadzenia stanie się Oddział Kliniczny Fizjoterapii.

Wirtualna rzeczywistość wspiera lekarzy w lubelskim szpitalu
Wirtualna rzeczywistość wspiera leczenie - powstanie innowacyjne centrum rehabilitacji w Bydgoszczy!
Gry komputerowe i wirtualna rzeczywistość w fizjoterapii
Rehabilitacja po udarze mózgu w wirtualnym mieszkaniu?
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter