X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

O podejściu do pacjentów - rozmowa z FizjoPaluch

09 listopad 2020

Lekarz podczas swojego stażu pracy potrafi przyjmować zróżnicowanych pacjentów. Każdy z nich wymaga odrębnego podejścia oraz przygotowania do wizyty. Jednak warto spojrzeć na wszystkich całościowo, a nie jedynie poprzez pryzmat schorzenia. O tym w jaki sposób zbudować na tym biznes opowiada Kamil Paluch, fizjoterapeuta i właściciel nowoczesnego gabinetu FizjoPaluch.

***

Witam Panie Kamilu, dziękuję za możliwość rozmowy z Panem. Mógłby Pan opowiedzieć o swoich początkach? Jak zrodził się pomysł na zostanie fizjoterapeutą?

Podczas kończenia szkoły średniej bardzo intensywnie myślałem o tym, co mógłbym robić w życiu. Jako że miałem problemy ze stawem kolanowym, chcąc nie chcąc musiałem się rehabilitować i mieć kontakt z fizjoterapeutą. Podczas rozmów i zabiegów spodobała mi się ta praca i złożyłem dokumenty na wydział fizjoterapii na uczelni w Opolu.

 

"W mojej pracy widzę nie tylko np. ból stawu kolanowego, ale biorę pod uwagę jego ukrwienie, unerwienie, biomechanikę, a także stare kontuzje i blizny. "

 

Specjalizuje się Pan głównie w rehabilitacji przed- i pooperacyjnej, bólowej oraz współpracuje Pan z osobami po udarach i porażeniach. Jak zróżnicowane musi być podejście do każdej grupy pacjentów?

Praca z każdą z tych grup jest zupełnie inna. Podejście do pacjentów, szczególnie neurologicznych, musi być bardzo specyficzne. Rehabilitacja przedoperacyjna to przede wszystkim edukacja pacjenta w zakresie jego dysfunkcji po operacji. Zawsze po operacji jest trudny czas, ale przygotowani pacjenci wiedzą czego się spodziewać, potrafią chodzić o kulach i lepiej radzą sobie ze stresem. Również ich ciało jest przygotowane do zabiegu i już w okresie pooperacyjnym nie tracimy czasu na to, co można zrobić przed zabiegiem. Pacjenci bólowi to zawsze jest diagnostyka, szukanie przyczyny problemu i terapia. Każda z tych grup jest zupełnie inna.

Na swojej stronie podkreśla Pan nowoczesność swojej kliniki. W jaki sposób FizjoPaluch wyróżnia się na tle innych gabinetów?

FizjoPaluch – nowoczesna fizjoterapia to przede wszystkim całościowe spoglądanie na pacjenta i jego organizm. Analizuje w mojej pracy wszystkie układy: mięśniowy, nerwowy, krwionośny, hormonalny, a nawet w moim zespole jest psycholog mgr Maja Paluch, która pracuje z pacjentami obciążonymi w zakresie psychicznym. W mojej pracy widzę nie tylko np. ból stawu kolanowego, ale biorę pod uwagę jego ukrwienie, unerwienie, biomechanikę, a także stare kontuzje i blizny. To są aspekty, które wyróżniają mój ośrodek spośród innych gabinetów fizjoterapii.

 

"W całym gąszczu przepisów należy przede wszystkim pamiętać, że najważniejszy jest pacjent."

 

Rozszerzając jeszcze powyższy temat – czy w Polsce przepisy sprzyjają posiadaniu własnego gabinetu fizjoterapeutycznego?

Przepisy są trudne, często się zmieniają, a fizjoterapia w Polsce bardzo mocno rozwija się również w kwestii formalnej. Aby założyć gabinet fizjoterapii, należy spełnić szereg wymagań stawianych przez przeróżne instytucje. Samo doświadczenie fizjoterapeuty musi być odpowiednio długie, aby można było prowadzić gabinet samodzielnie (wymagania Krajowej Izby Fizjoterapii). Pomieszczenie musi być odpowiednio przygotowane zgodnie z wytycznymi sanepidu. Także kwestie podatkowe są dosyć skomplikowane. Podsumowując, prowadzenie gabinetu nie jest proste, ale da się to robić. W całym gąszczu przepisów należy przede wszystkim pamiętać, że najważniejszy jest pacjent.

Interesuje się Pan, jak to opisał, „szeroko pojętym sportem”. Czy wiedza z tego obszaru pomaga Panu w pracy? Czy dobrze, aby fizjoterapeuta był powiązany ze sportem?

Wiedza z zakresu sportu może pomóc w analizie specyfiki danej dyscypliny i będących tam przeciążeń. Nie jest to konieczne, bo takie informacje można uzyskać również z literatury i Internetu.  Fizjoterapeuta nie musi być związany ze sportem, lecz wszystko zależy od drogi i specjalizacji, którą się wybierze.

 

"Moim celem jest również obalenie mitu fizjoterapeutów jako osób, które tylko potrafią masować i podłączać pacjentów pod różnego rodzaju prądy."

 

Na swojej stronie posiada Pan również treści kierowane do pacjentów. Dlaczego stawia Pan na edukowanie społeczeństwa?

Edukowanie społeczeństwa to część mojej misji, która sam sobie wyznaczyłem. Treści, które tam zamieszczam, są pisane językiem bardzo przystępnym, aby każdy zrozumiał informacje zawarte we wpisach. Moim celem jest również obalenie mitu fizjoterapeutów jako osób, które tylko potrafią masować i podłączać pacjentów pod różnego rodzaju prądy.

Czy według Pana Internet jest pomocny w zawodzie fizjoterapeuty? W jaki sposób może wspomóc prowadzenie biznesu i budowanie własnej marki?

Internet jest bardzo przydatny, jest bardzo wiele kanałów informacji dla pacjentów: Facebook, YouTube, strony internetowe. Przez te portale można w bardzo łatwy sposób dotrzeć do pacjentów, zbudować swoją rozpoznawalność i pomóc sobie w rozwijaniu biznesu. W tych czasach większa część społeczeństwa korzysta z Internetu, szukając tam różnego rodzaju informacji i specjalistów – więc warto być w Internecie.

Dziękujemy!

x
Zapisz się do newslettera