X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Nowoczesna rehabilitacja onkologiczna

09 lip 2021
źródło: materiał partnerski

Rehabilitacja onkologiczna to całokształt procesów medyczno-społecznych przywracających sprawność fizyczną, psychofizyczną oraz społeczną i zawodową pacjentów onkologicznych.

Proces ten powinny cechować kompleksowość, uwzględniając zarówno potrzeby zdrowotne jak i społeczno-zawodowe, powszechność, wczesność a także ciągłość, polegająca na realizacji jej programu w okresie szpitalnym, sanatoryjnym i ambulatoryjnym. Dobrze zaplanowana aktywność fizyczna w rehabilitacji onkologicznej powinna uwzględniać zainteresowania oraz sprawność i wydolność fizyczną danego pacjenta. Leczenie przeciwnowotworowe wiąże się często z dużym stresem, bólem nowotworowym, zmniejszeniem  aktywności fizycznej, a niekiedy nawet z unieruchomieniem, co w znaczący sposób zwiększa ryzyko powikłań krążeniowo-oddechowych. Podczas rehabilitacji onkologicznej skupiamy się na zapobieganiu powikłaniom płucnym, zakrzepicy żylnej, obrzękom chłonnym oraz zaburzeniom czynności układu ruchu, które mogą często towarzyszyć tego typu terapii. Profesjonalny program rehabilitacji onkologicznej powinien zawierać w sobie szereg skoordynowanych i powiązanych ze sobą elementów, który w sposób skuteczny i bezpieczny przeprowadzi pacjenta z chorobą nowotworową przez ten bardzo ciężki okres.

Kompleksowy program rehabilitacji onkologicznej wiąże się z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi do monitorowania, programowania oraz przeprowadzenia nowoczesnej i skutecznej terapii onkologicznej na każdym etapie leczenia. Jednym z najważniejszych elementów tego procesu są ćwiczenia wzmacniające siłę mięśniową. W celu zwiększenia efektów terapii zaleca się połączenie klasycznych metod z możliwościami nowoczesnych technologii, które oprócz zwiększenia efektywności zapewniają obiektywizację całego procesu, gromadząc wszystkie dane w poszczególnych kartach pacjenta, dzięki czemu istnieje możliwość szybkiej oraz łatwej oceny postępów terapii. Równie istotne w całym procesie są ćwiczenia stabilizacji centralnej, której deficyt może przyczynić się do zaburzeń biomechaniki całego ciała. W tym celu istotne będzie wykorzystanie narzędzi w postaci platform statycznych oraz dynamicznych, które w najnowszych konfiguracjach zapewniają trening funkcji ruchowych oraz poznawczych w świecie gier komputerowych, co przekłada się na większą motywację pacjenta oraz zaangażowanie w terapię. (przykład platformy stabilometrycznej)

rehabilitacja

Kolejnym, bardzo ważnym elementem są ćwiczenia poprawiające zakres ruchu w stawach. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów po amputacjach, u których niezwykle ważne po okresie gojenia się ran jest zachowanie funkcji pozostałych mięśni oraz zakresu ruchu. Ten parametr jest również niezwykle istotny dla poprawnej lokomocji - jest pierwszym krokiem w przywróceniu samodzielności. W tym celu również wykorzystywane są nowoczesne technologie, takie jak zaawansowane bieżnie rehabilitacyjne ze zróżnicowanym treningiem chodu, w których stosuje się zjawisko biofeedbacku oraz trening w wirtualnej rzeczywistości (więcej tutaj).

rehabilitacja onkologiczna

Kolejnym, poważnym problemem pacjentów onkologicznych są zaburzenia układu krążenia oraz układu naczyń limfatycznych, którego podstawowym objawem są obrzęki. Główną metodą wykorzystywaną w terapii konwencjonalnej jest masaż limfatyczny. Może być on również wspomagany nowoczesnymi technologiami. Zastosowanie innowacyjnego rozwiązania bezszwowych mankietów pozwala na prowadzenie terapii zgodnie z założeniami masażu limfatycznego. (więcej tutaj)

rehabilitacja onkologiczna

Codzienny trening pacjentów onkologicznych powinien poprawić wydolność mięśnia sercowego. Podstawą do planowania treningu powinny być obiektywne testy, na podstawie których zostanie dobrany trening indywidualnie do pacjenta. Nowoczesne rozwiązania oprócz tej funkcji posiadają również funkcję automatycznego prowadzenia treningu na podstawie wyników testu, co pozwala na odciążenie terapeuty.

Aby monitorować cały ten proces, pacjent powinien mieć stały nadzór medyczny w postaci pełnej kontroli takich parametrów jak ciśnienie, tętno czy zapis EKG. W tym celu wykorzystuje się wielostanowiskowe systemy, przeznaczone właśnie do tych funkcji, dzięki czemu trening jest bezpieczny oraz bardziej efektywny. (więcej tutaj oraz tutaj).

Biorąc pod uwagę aktualne trendy i wytyczne, proces rehabilitacji powinien być postrzegany jako integralna i uzupełniająca część interdyscyplinarnego leczenia onkologicznego. Uprawianie sportu i wykorzystywanie ćwiczeń fizycznych w rehabilitacji onkologicznej jeszcze do niedawna wzbudzało wątpliwości, które wynikały z przeświadczenia o ich negatywnym wpływie na obniżenie odporności organizmu oraz zwiększenie skutków ubocznych terapii. Obecnie wiemy już, że ćwiczenia fizyczne są bezpieczną i zalecaną formą przywracania sprawności psychofizycznej osób leczonych z powodu chorób nowotworowych, dlatego też odpowiednio skonstruowany program rehabilitacji powinien zawierać konwencjonalne techniki rehabilitacyjne połączone z wykorzystaniem najnowszych technologii, co jest niezwykle istotne w przywracaniu pacjentów do sprawności w każdej dziedzinie życia.

Rehabilitacja po udarze mózgu w wirtualnym mieszkaniu?
Skandal po podwyżkach dla fizjoterapeutów
x
Zapisz się do newslettera