X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Nowa wycena świadczeń z rekomendacją AOTMiT i akceptacją Ministra Zdrowia

14 lip 2022
Źródło: pulsmedycyny.pl, rynekzdrowia.pl

Nowa wycena świadczeń związana z już obowiązującymi podwyżkami wynagrodzenia zasadniczego medyków zatrudnionych w podmiotach leczniczych, zyskała rekomendację AOTMiT oraz akceptację Ministra Zdrowia.

Zarówno wzrost wynagrodzeń świadczeń, jak i inflacja prognozowana na lata 2022-2023 stały się przyczyną zmian wycen. Nowe wyceny, NFZ mają kosztować ponad 18 mld złotych. w związku z tym przygotowano dwie wersje.

Pierwszy wariant rekomendacji AOTMiT mówi o zwiększeniu cen jednostek rozliczeniowych, które są stosowane w umowach ze świadczeniodawcami. Zastosowanie tego wariantu oznaczałoby jednak, że wydatki NFZ wzrosną o prawie 13 mln złotych w przeciągu 12 miesięcy od momentu wejścia w życie ustawy.

Drugi wariant to z kolei ustalenie, dla każdej z grup zakresów, ceny jednostki rozliczeniowej uwzględniając co najmniej poziom szóstego decyla rozkładu cen jednostek rozliczeniowych. Miałaby to być minimalna wartość, która stanowi odzwierciedlenie zarówno jakości, jak i poziomu kosztów świadczeń, uwzględniając obowiązujące minimalne wynagrodzenie. Na tej podstawie zostałyby ustalone zwiększone ceny jednostki rozliczeniowej.

Mimo iż drugi wariant oznacza wzrost wydatków płatnika o ponad 18,5 mln złotych, w analogicznym okresie, co w pierwszym wariancie, Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało tę propozycję.

Nowa wycena świadczeń oznacza, że – jak zaznacza prezes AOTMiT – konieczne będzie przeanalizowanie sytuacji finansowej podmiotów. Zarówno pod kątem ich bieżących zobowiązań finansowych, jak i zaległości, płynności finansowej oraz wysokości wynagrodzeń.

Więcej szczegółów w tym temacie można znaleźć TUTAJ.

Terminy finansowania podwyżek i inne ważne informacje!
Przekazywanie danych do Systemu Informacji Medycznej – ważne zmiany!
Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny do likwidacji?
Dokumenty potrzebne do uzyskania PWZFz – komunikat KIF!
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter