X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Narodowy Instytut Onkologii podejmuje współpracę z amerykańskim NCI

03 mar 2021
źródło: www.pib-nio.pl; http://www.medinwestycje.pl/; www.politykazdrowotna.com

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy (NIO-PIB) zawarł porozumienie o współpracy z amerykańskim National Cancer Institute (NCI). Współpraca ma na celu rozwój wysokiej jakości badań będących podstawą profilaktyki zachorowań na nowotwory oraz diagnostyki i skutecznego leczenia.

National Cancer Institute to główna agencja rządu federalnego w USA, która zajmuje się badaniami, a także edukacją w zakresie nowotworów. Z kolei Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy to największa placówka onkologiczna w Polsce. Jej misją jest nie tylko tworzenie standardów w onkologii i wdrażanie Narodowej Strategii Onkologicznej, lecz także rozwój innowacji. Także prewencja, diagnostyka, leczenie i edukacja.

Narodowy Instytut Onkologii współpracował już z NCI w przeszłości przy projektach badawczych. Zawarte porozumienie ma umożliwić dalszą współpracę, a także pomóc w jej rozszerzeniu na inne obszary.

Podjęta współpraca ma dotyczyć 6 obszarów:

  • Profilaktyka Nowotworów – NIO-PIB oraz NCI kontynuować będą dotychczasową współpracę w ramach badań nad tytoniem i szczepieniami przeciw HPV. Będą również współpracować i wymieniać się informacjami z zakresu wpływu pandemii COVID-19 na opiekę onkologiczną.
  • Strategie Kontroli Nowotworów – w tym zakresie obie Instytucje będą współpracować w ramach projektów dotyczących zwalczania nowotworów w Polsce i Stanach Zjednoczonych.
  • Rozwój Badań Naukowych w Onkologii – dotyczy współpracy między polskimi i amerykańskimi badaczami w zakresie prowadzenia badań podstawowych, przedklinicznych i klinicznych o globalnym zasięgu.
  • Zarządzanie Danymi – ma na celu opracowanie wspólnych baz danych na rzecz oceny diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory umożliwiających uzyskanie danych z praktyki klinicznej.
  • Nowe Technologie w profilaktyce i zwalczaniu nowotworów – w ramach tego obszaru NCI oraz NIO-PIB będą prowadzić wspólne badania nad zastosowaniami nowych technologii w walce z nowotworami. W szczególności nad telemedycyną, sztuczną inteligencją oraz robotyką.
  • Edukacja i Szkolenia – utworzona zostanie Szkoła Epidemiologii Nowotworów, którą poprowadzą polscy i amerykańscy wykładowcy. Będą to liderzy w obszarze epidemiologii oraz metodologii badań naukowych.
“Jestem przekonana, że współpraca będzie bardzo owocna. Zarówno my, jak i nasi amerykańscy Partnerzy, skorzystamy z niej wiele. Z uwagi na to, że rak nie ma przynależności geograficznej i jest on problemem ogólnoświatowym, uważam, że tylko międzynarodowa kooperacja, wymiana doświadczenia i wiedzy pozwoli nam skutecznie zwalczać nowotwory.” – podkreśla prof. Iwona Ługowska – Pełnomocnik Dyrektora ds. Współpracy Międzynarodowej z NIO-PIB.

 

„Zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone w ostatnich dziesięcioleciach poczyniły ogromne postępy w zmniejszeniu zachorowań na nowotwory poprzez ograniczenie palenia tytoniu wśród społeczeństwa oraz wdrażanie innowacji w zakresie kontroli i leczenia raka. Jednakże, rak nadal pozostaje głównym zagrożeniem dla zdrowia w obu krajach, dlatego tylko pracując razem oraz opierając się na historii partnerstwa, jesteśmy przekonani o skuteczniejszym wdrażaniu innowacji w walce z rakiem.” - zaznacza dr. Mark Parascandola, Chief of the Research and Training Branch z NCI

Podpisanie porozumienia pomiędzy obiema Instytucjami koordynowała Polsko-Amerykańska Fundacja Alliance for Innovation (AFI). Będzie wspierać obie Instytucje w kwestiach organizacyjno – administracyjnych.

Ze względu na obecną sytuację pandemiczną Ceremonia podpisania porozumienia o współpracy odbyła się w formie zdalnej. Ze strony NIO-PIB umowę podpisał Prof. Jan Walewski – Dyrektor Instytutu. Ze strony NCI oficjalny podpis złożył Dr Satish Gopal – Dyrektor Center for Global Health.

Ministerstwo Zdrowia reprezentował wiceminister Sławomir Gadomski, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie zacieśniania relacji i współpracy w walce z rakiem.

Polecamy także:

Rehabilitacja pocovidowa – wstępne doniesienia z przeprowadzonych badań
Powstaje najnowocześniejszy ośrodek leczenia stwardnienia rozsianego w Polsce
Rehabilitacja online - gdański start-up VRHab.com ma wspomagać pracę fizjoterapeutów
Rehabilitacja kardiologiczna - jedynie potrzebna czy niezbędna?
x
Zapisz się do newslettera