X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Najmniejsze urządzenie EKG na świecie skonstruowane przez Polaka!

28 cze 2022
Źródło: materiały prasowe

Najmniejsze urządzenie EKG na świecie skonstruował Polak – kardiolog i adiunkt Katedry i Kliniki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Łukasz Kotłowski. Urządzenie powstało przy współpracy Grzegorza Wróblewskiego i Adriana Maciejewskiego.

Niewielkich rozmiarów urządzenie współpracuje ze specjalną aplikacją na smartfony. Do jego założenia wystarczy 15 sekund, a możliwości to aż 48 godzin monitorowania pracy serca w domu. Najmniejsze urządzenie EKG jest również dokładniejsze niż przewodowe systemy szpitalnych EKG.

12 odprowadzeniowy „plaster” EKG waży mniej niż 100 gramów, w porównaniu do klasycznego urządzenia szpitalnego o masie kilkudziesięciu kilogramów. Mimo tak niewielkich rozmiarów i minimalnej masy urządzenie opracowane przez naukowców daje szansę na rozpoznanie o 20% więcej zawałów.

Brak konieczności zastosowania jakiegokolwiek oprzyrządowania zewnętrznego i okablowania sprawiają, że opracowane urządzenie może być wykorzystywane w dowolnym miejscu. Na bieżąco analizuje ono odczyty pracy serca, dzięki czemu bardzo szybko wykrywane są występujące anomalie.

Stworzenie takiego urządzenia jest niezwykle ważne w kontekście wzrastającej liczby pacjentów zmagających się ze schorzeniami po stronie układu krążenia. W tym miejscu warto przypomnieć artykuł Rehabilitacja kardiologiczna – jedynie potrzebna czy niezbędna?.

Innowacyjny model opieki kardioonkologicznej!
Czy sztuczna inteligencja może wspierać leczenie chorób układu sercowo – naczyniowego?
Innowacyjna rehabilitacja w poznańskim POSUM
Bydgoskie Centrum Rehabilitacji leczy pacjentów sprzętem 3D!
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter