Dzięki dotacji Ministerstwa Zdrowia lubelska placówka – Szpital kliniczny nr 4, zakupiła egzoszkielet do rehabilitacji. Jest to inwestycja na kwotę ponad 700 tys. zł. Jest to jedna z niewielu placówek w kraju, które oferują edukację chodu przy zastosowaniu egzoszkieletu.
Lubelska placówka dzięki dostępności przenośnego bionicznego szkieletu, czyli egzoszkieletu, będzie mogła rehabilitować pacjentów, którzy zmagają się z problemami neurologicznymi wywołanymi leczeniem onkologicznym. Ponadto jest to również szansa efektywnej nauki chodu dla pacjentów będących po udarach oraz urazach rdzenia kręgowego. Rehabilitacja będzie się odbywała w ramach NFZ.
Jak wyjaśnia koordynatorka zespołu fizjoterapeutów w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Magdalena Sobiech - Urządzenie nakłada się na ubranie. Ćwiczącego asekuruje na początku terapii dwóch fizjoterapeutów. Trening rozpoczyna pionizacja, następnie asekurowany pacjent uczy się stania, balansu ciała i obciążenia nóg. Jeżeli w tej pozycji czuje się bezpiecznie, rozpoczynamy kolejny etap ćwiczeń, jakim jest trening chodu.
Efektywność rehabilitacji za pomocą egzoszkieletu przebiega zgodnie z indywidualnymi możliwościami pacjenta. Osoba, która daje radę poruszać się do przodu, może ćwiczyć również chodzenie w tył, wstawanie czy wykonywanie przysiadów. Korzyści to nie tylko pionizacja i nauka chodu, lecz również poprawa krążenia, pracy przewodu pokarmowego oraz przewodu moczowego.
Pierwsi pacjenci, którzy mieli możliwość skorzystania z rehabilitacji z użyciem egzoszkieletu szybko zauważyli poprawę funkcjonowania. Lubelska placówka z dofinansowania otrzymała prawie 900 tys. złotych na zakup sprzętu do rehabilitacji onkologicznej, z czego wspomniany egzoszkielet kosztował ponad 700 tys. zł.