X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Lubelska placówka kupiła egzoszkielet do rehabilitacji

25 paź 2022
Źródło: rynekzdrowia.pl

Dzięki dotacji Ministerstwa Zdrowia lubelska placówka – Szpital kliniczny nr 4, zakupiła egzoszkielet do rehabilitacji. Jest to inwestycja na kwotę ponad 700 tys. zł. Jest to jedna z niewielu placówek w kraju, które oferują edukację chodu przy zastosowaniu egzoszkieletu.

Lubelska placówka dzięki dostępności przenośnego bionicznego szkieletu, czyli egzoszkieletu, będzie mogła rehabilitować pacjentów, którzy zmagają się z problemami neurologicznymi wywołanymi leczeniem onkologicznym. Ponadto jest to również szansa efektywnej nauki chodu dla pacjentów będących po udarach oraz urazach rdzenia kręgowego. Rehabilitacja będzie się odbywała w ramach NFZ.

Jak wyjaśnia koordynatorka zespołu fizjoterapeutów w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Magdalena Sobiech - Urządzenie nakłada się na ubranie. Ćwiczącego asekuruje na początku terapii dwóch fizjoterapeutów. Trening rozpoczyna pionizacja, następnie asekurowany pacjent uczy się stania, balansu ciała i obciążenia nóg. Jeżeli w tej pozycji czuje się bezpiecznie, rozpoczynamy kolejny etap ćwiczeń, jakim jest trening chodu.

Efektywność rehabilitacji za pomocą egzoszkieletu przebiega zgodnie z indywidualnymi możliwościami pacjenta. Osoba, która daje radę poruszać się do przodu, może ćwiczyć również chodzenie w tył, wstawanie czy wykonywanie przysiadów. Korzyści to nie tylko pionizacja i nauka chodu, lecz również poprawa krążenia, pracy przewodu pokarmowego oraz przewodu moczowego.

Pierwsi pacjenci, którzy mieli możliwość skorzystania z rehabilitacji z użyciem egzoszkieletu szybko zauważyli poprawę funkcjonowania. Lubelska placówka z dofinansowania otrzymała prawie 900 tys. złotych na zakup sprzętu do rehabilitacji onkologicznej, z czego wspomniany egzoszkielet kosztował ponad 700 tys. zł.

 

 

X-Rehab Gliwickie Centrum Rehabilitacji Słynie z wykorzystania nowoczesnych urządzeń poprawiających efektywność terapii, ćwiczeń wzbogaconych o sprzężenie zwrotne (wirtualna rzeczywistość), kompleksowej i indywidualnie prowadzonej terapii, obiektywnej oceny efektywności terapii oraz rehabilitacji z wykorzystaniem egzoszkieletu. W centrum realizowane są programy dotyczące ryzyka upadku i zespołów bólowych kręgosłupa.
Nabyte uszkodzenie mózgu i egzoszkielet EksoNR: Jak robotyka staje się niezbędna dla pacjentów
Egzoszkielet – zastosowanie i kryteria wyboru – pytania i odpowiedzi
Lubelska placówka kupiła egzoszkielet do rehabilitacji
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter