X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Leczenie uzdrowiskowe – stanowisko Stowarzyszenia Unii Uzdrowisk Polskich

05 sie 2022
Źródło: rynekzdrowia.pl, suup.pl

Leczenie uzdrowiskowe już niedługo ma zyskać na wielu zmianach. Wśród nich wymienia się propozycję, która oznacza, że to pacjenci będą sami wybierali miejsca na pobyt uzdrowiskowy. Stowarzyszenie Unii Uzdrowisk Polskich zwraca jednak uwagę, że planowane do wdrożenia, rozmaite zmiany w funkcjonowaniu leczenia uzdrowiskowego, niosą za sobą sporo zagrożeń i wątpliwości.

Leczenie uzdrowiskowe – niewystarczające środki finansowe?

Przedstawiciele Stowarzyszenia zaznaczają, że największym problemem aktualnie są niewystarczające środki finansowe. Zwracają uwagę, że istnieje konieczność zabezpieczenia finansów, którymi dysponuje NFZ, na realnie ponoszone koszty.

Na tapet wzięto również temat związany z faktem, że nierealne wyceny świadczeń przekładają się na kondycję finansową świadczeniodawców. Ponadto Stowarzyszenie zwraca również uwagę na fakt, że odbija się to na jakości leczenia uzdrowiskowego. Nie są ponadto w pełni wykorzystywane możliwości uzdrowisk, a efekt finalny to dłuższe kolejki i czas oczekiwania pacjentów na pobyt w poszczególnych ośrodkach.

Stowarzyszenie Unii Uzdrowisk Polskich w swoim oficjalnym stanowisku skierowanym do Resortu Zdrowia przedstawia aż 15 punktów, w których zostały uwzględnione ryzyka, zagrożenia i wątpliwości związane z koncepcją zmian w zakresie leczenia uzdrowiskowego. Niektóre z nich, to:

- Brak wydzielonych środków finansowych, wg oświadczenia projektodawców (MZ i NFZ) na realizację reformy i zmian funkcjonowania leczenia uzdrowiskowego w zakresie nowej wyceny świadczeń zdrowotnych, poprawy jakości usług czy sfinansowania pięciu zabiegów zadeklarowanych przez MZ

- Ograniczenie lub całkowita likwidacja bezpłatnej formy leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji poprzez rozważaną koncepcję likwidacji szpitali uzdrowiskowych

- Wydłużenie kolejki i zwiększenie zainteresowania pacjentów miejscowościami uzdrowiskowymi o znacznie większej rozpoznawalności, kosztem pozostałych miejscowości uzdrowiskowych o mniejszym zainteresowaniu pacjentów, ale posiadającym, np. unikalne, naturalne surowce lecznicze

- Marginalizacja lub wykluczenie (ca. 50%) miejscowości uzdrowiskowych tych mniej rozpoznawalnych przez ubezpieczonych pacjentów w związku z nowym systemem, „upodmiotowienia pacjentów” na rzecz miejscowości uzdrowiskowych – dla pacjentów relewantnych.

Szczegółowe stanowisko i wszystkie wymienione w nim zagrożenia oraz wątpliwości, można znaleźć TUTAJ.

Leczenie uzdrowiskowe na nowych zasadach
RAPORT GUS: Działalność lecznicza uzdrowisk i zakładów rehabilitacji leczniczej w 2020 r.
Województwo małopolskie zyska nowe uzdrowisko!
Leczenie uzdrowiskowe i rehabilitacja w sanatorium
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter