X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Leczenie endometriozy – czy fizjoterapia może pomóc?

18 mar 2021
źródło: materiały prasowe

Endometrioza to podstępna choroba, często źle diagnozowana, mylona z innymi schorzeniami. Wpływa negatywnie na jakość życia kobiet. W leczeniu endometriozy najważniejsza jest wczesna diagnoza. Według specjalistów endometriozę należy postrzegać jako chorobę przewlekłą, która wymaga planu leczenia na całe życie. leczenie endometriozy.

Szacuje się, że tym schorzeniem dotkniętych jest między 7 a 15% miesiączkujących kobiet. Patologiczne procesy zachodzące w procesie endometriozy mogą obejmować jajniki, jajowody oraz tkanki miednicy mniejszej. Jak istotna w tym przypadku jest rola fizjoterapeuty?

Endometrioza to choroba, w której poza jamą macicy występują komórki błony śluzowej (endometrium). W przebiegu schorzenia wyściółka macicy znajdująca się poza jej granicami zachowuje się podobnie do jej odpowiedniczki wewnątrz organu. Podczas cyklu miesiączkowego zmienia swoją wielkość, rozpada się i krwawi przyczyniając się do powstawania guzków i torbieli czekoladowych. leczenie endometriozy.

Istnieje kilka teorii wyjaśniających przyczyny endometriozy:

  • Regurgitacja – wydostanie się komórek endometrium do jamy otrzewnej poprzez jajowody. Teoria obejmuje wsteczny przepływ krwi przez jajowód w czasie menstruacji.
  • Implantacja – przeniesienie endometrium poza jamę macicy, np. podczas porodu cięciem cesarskim, operacji laparoskopowych czy nacięciu krocza.
  • Metaplazja - (zmianę typu komórek) wyściółki otrzewnej.
  • Rozsiew – zdarzające się rzadko przeniesienie endometrium drogą naczyń krwionośnych do odległych narządów (płuc, kości, mózgu).

U chorych na endometriozę kobiet, bardzo często dysfunkcjom ulegają struktury dna miednicy. Dlatego jest to wskazanie do fizjoterapii uroginekologicznej.

Stan zapalny towarzyszący endometriozie nawracając może powodować uszkadzanie tkanek, a co za tym idzie – tworzenie tkanki bliznowatej mającej zagoić naruszone miejsca. Niestety, skutkiem ubocznym tego procesu jest powstawanie zrostów, które w zależności od miejsca mogą powodować różne objawy. Występując w jamie brzusznej mogą ograniczać mobilność narządów wewnętrznych i przyczyniać się do powstawania objawów tj. wzdęcia, zaparcia, kłopoty trawienne, problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała.

W przypadku takich dolegliwości dobrym pomysłem jest zastosowanie terapii manualnej i technik osteopatycznych w celu usprawnienia mobilności narządów wewnętrznych i struktur miednicy i kręgosłupa.

Z powodzeniem można stosować poniższe rodzaje technik:

  • mobilizacje kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego,
  • igłoterapię,
  • pinopresurę,
  • terapię wisceralną (ogólne manewry brzuszne, terapia organów kobiecych, jelit, wątroby),
  • w razie potrzeby i za zgodą pacjentki techniki per vaginum.

W konsekwencji w połączeniu z klasycznym leczeniem endometriozy i fizjoterapią uroginekologiczną przebieg choroby może stać się dużo łagodniejszy i pozwoli pacjentce na powrót do codzienności.

Polecamy także:

Środowisko akademickie stworzyło innowacyjne urządzenie do rehabilitacji rąk
Fizjoterapia uroginekologiczna - komu może pomóc?
Hybrydowa telerehabilitacja - połączenie tradycji i nowoczesności
Jak rozpoznać pacjenta mającego zaburzenia skroniowo-żuchwowe? - artykuł ekspercki
x
Zapisz się do newslettera