X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Leczenie autyzmu - innowacyjne urządzenie ma pomóc w walce z chorobą

08 kwietnia 2021
źródło: materiały prasowe
foto: https://radioplus.com.pl/

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chwałowicach rozpocznie się innowacyjna terapia autyzmu z wykorzystaniem kombinezonu. Starostwo Powiatowe w Radomiu podpisało w tej sprawie list intencyjny z firmą Neures Polska.

Jeszcze przed świętami Wielkanocnymi w Starostwie Powiatowym w Radomiu podpisano pierwsze w Polsce porozumienie o współpracy z firmą Neures. Jego celem jest wyposażenie Ośrodka w kombinezony oraz przeszkolenie fizjoterapeutów. Leczenie autyzmu.

– Firma Neures i Powiat Radomski pokazują nową jakość, bo Proszę Państwa, żeby osiągnąć sukces trzeba wykonać dwa gesty. Po pierwsze – być pierwszym i po drugie być innym. Myślę, że ta formuła dzisiaj dzisiaj obejmuje te dwa podmioty, a więc firmę Neures jak i Powiat Radomski i dlatego pokazujemy nową jakość jeśli chodzi o pomoc, rehabilitację i wsparcie dla osób niepełnosprawnych – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Innowacyjna metoda w leczeniu autyzmu Leczenie autyzmu

Terapia z wykorzystaniem kombinezonu Neures polega na poddaniu pacjenta precyzyjnie dobranym naciskom na tkanki miękkie. Nacisk ten powoduje reakcje organizmu, stymulujące procesy regeneracyjne i kompensacyjne w układzie nerwowym, a w szczególności w mózgu. Pierwszy, prototypowy kombinezon był przerobionym ubiorem wojskowego pilota odrzutowca. Kolejne, użytkowe kombinezony są uszyte na jego wzór. Mają natomiast szereg udogodnień, jak na przykład możliwość oddzielnego przypinania rękawów czy nogawek. W przypadku pacjentów autystycznych jest to bardzo ważne. Siłą nacisku na poszczególne części ciała bardzo precyzyjnie steruje komputer, zintegrowany z kombinezonem Neures.

- Kombinezon Neures jest modyfikacją tak zwanego Wysokościowego Ubioru Kompensacyjnego, używanego przez pilotów samolotów wojskowych, który chroni ich przed skutkami dużych przeciążeń w manewrach bojowych. Podczas testów odkryto, że kombinezon ma wpływ na procesy neurochemiczne w ciałach pilotów, co miało zwiększać możliwości regeneracyjne mózgu i uruchamiać mechanizmy kompensacyjne w przypadku urazów. Tak narodził się pomysł wykorzystania mechanizmów oddziaływania kombinezonu ciśnieniowego w fizjoterapii osób ze schorzeniami neurologicznymi. Dzięki zwiększeniu możliwości regeneracyjnych i kompensacyjnych mózgu, możliwa jest poprawa stanu osób ze schorzeniami neurologicznymi – tłumaczył Maciej Abakumow, pomysłodawca i konstruktor.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chwałowicach dedykowany jest przede wszystkim dla uczniów z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Dużą część stanowią również dzieci i młodzież z autyzmem.

Oprócz porozumienia między Starostwem a firmą Neures, podpisano również wyłączność na badania prowadzone w placówce w Chwałowicach.

Przedsięwzięcie zostanie wprowadzone w życie od 1 września.

Polecamy także:

Siatka płac w ochronie zdrowia - fizjoterapeuci nie zgadzają się na jej propozycje
Teleporady - czy na pewno są skuteczną formą diagnostyki?
Izolatorium dla pacjentów covidowych - który szpital w Polsce przoduje w terapii oddechowej?
Czy sztuczna inteligencja może wspierać leczenie chorób układu sercowo – naczyniowego?
x
Zapisz się do newslettera