X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Lampy UV-C w placówkach medycznych mogą znacząco zniwelować ryzyko występowania patogenów

25 lt. 2021
źródło: https://www.propertydesign.pl/; https://media.energa.pl/

Lampy dezynfekcyjne UV-C to rozwiązanie polecane zwłaszcza do miejsc, w których może przebywać jednocześnie wiele osób. Należą do nich m.in. placówki medyczne, biura, szkoły, hotele itp. Na rynku w tym momencie spotkamy te przeznaczone nie tylko do stałego montażu. Można je przenosić do różnych pomieszczeń, w zależności od aktualnych potrzeb. Zastosowanie lamp UV-C, zwłaszcza w takich miejscach, może w znacznym stopniu ograniczać ryzyko występowania patogenów. lampy UV-C w placówkach medycznych.

Firma Osram od wielu lat posiada w swojej ofercie produkty tego typu. Bierze czynny udział w wyposażaniu placówek medycznych na całym świecie w urządzenia wykorzystujące promieniowanie UV-C. lampy UV-C w placówkach medycznych.

Jako pierwsze oprawy Osram AirZing o działaniu dezynfekcyjnym, zaczęły stosować szpitale w Chinach. Już w marcu zeszłego roku, chiński oddział marki przekazał ponad tysiąc opraw do 45 placówek w prowincji Hubei. W tym do 38 w samym Wuhan. W ramach wolontariatu pracownicy Osram pomagali w transporcie lamp i wyposażaniu obiektów.

AirZing Pro docenia także szpital Curry Cabral w Lizbonie w Portugalii. Od czerwca 2020 r. placówka wykorzystuje urządzenia w izbach przyjęć, poczekalniach, salach chorych i korytarzach.

-Wraz z całym zespołem chętnie skorzystaliśmy z lamp UV-C w szczególności dlatego, że jest to jedna z najbezpieczniejszych, najbardziej skutecznych i ‘przyjaznych dla środowiska’ technologii dezynfekcji. Wysoki poziom bezpieczeństwa i pewność, że ta dodatkowa ochrona przenosi się na cały zespół i codzienne życie, wpływa na wydajność pracowników, ich spokój i poświęcenie. - czytamy w wypowiedzi dr Fernando Maltez, ordynatora oddziału chorób zakaźnych.

Szpital polowy, jaki powstał w Bergamo – epicentrum europejskiej pandemii Covid-19 w 2020 r. również zdecydował się na zamontowanie opraw AirZing. Firma Osram przekazała tam kilkadziesiąt urządzeń. Zmontowano je w różnych strefach ratunkowych i używano do dezynfekowania ubrań noszonych przez wolontariuszy.

Groźne dla wirusa, bezpieczne dla człowieka

-Uważam, że to doświadczenie można powtórzyć także w innych działaniach operacyjnych, ponieważ gwarantuje łatwość użytkowania, zachowując przy tym niezbędne bezpieczeństwo i środki ostrożności przed narażeniem na szkodliwe promieniowanie UV-C. – powiedział Carlo Macalli, przedstawiciel Narodowego Stowarzyszenia Alpejskiego (Associazione Nazionale Alpini, A.N.A.) – włoskiej jednostki górskiej, która była odpowiedzialna za wzniesienie szpitala polowego.

Działanie opraw polega na emisji promieniowania UV-C, o długości fali 253,7 nm, które – absorbowane przez białka i kwasy nukleinowe komórek – unieszkodliwia większość drobnoustrojów (nawet 99,99%) i nie pozwala na ich rozmnażanie. Tym samym lampy umożliwiają dezynfekcję powietrza, powierzchni płaskich i wody z chorobotwórczych mikroorganizmów. Istotną zaletą jest także to, że patogeny nie są w stanie się uodpornić na promieniowanie.

Energa Oświetlenie, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, również aktywnie włącza się w zwalczanie zagrożenia pandemicznego.

Lampy oferowane przez Energę Oświetlenie to lampy przepływowe typu Flow. Specjalna konstrukcja sterylizatora lamp nie wymaga opuszczania pomieszczenia podczas jego pracy. Skażone powietrze zasysane jest przez otwory wlotowe do komory dezynfekującej i poddawane jest działaniu skoncentrowanego promieniowania UV-C, powodując natychmiastową eliminację wirusów i bakterii. Zdezynfekowane powietrze opuszcza urządzenie przez wylotowe otwory wentylacyjne. Ruch powietrza wymuszony jest dzięki zastosowaniu wentylatora. Lampa emitująca promieniowanie UV-C jest okryta specjalną osłoną z odbłyśnikiem, przez co wirusobójcze promieniowanie nie jest emitowane na zewnątrz, a urządzenie jest zupełnie nieszkodliwe dla wzroku czy skóry.

– Aby dezynfekcja przy pomocy promieniowana UV-C była skuteczna, należy starannie dobrać moc i rodzaj promienników. Ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie tych urządzeń. Dzięki temu rozwiązaniu możemy znacząco poprawić warunki mikrobiologiczne np. w miejscu pracy. Naszą ofertą zainteresowali się już pierwsi klienci – mówi Marcin Stojek, wiceprezes Zarządu Energi Oświetlenia.

Polecamy także:

Pilotażowy program rehabilitacji po COVID-19 przyjął już ok. pół tysiąca osób
Powstaje najnowocześniejszy ośrodek leczenia stwardnienia rozsianego w Polsce
Rehabilitacja online - gdański start-up VRHab.com ma wspomagać pracę fizjoterapeutów
Powstanie Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych
x
Zapisz się do newslettera