X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

(KPO) Krajowy Plan Odbudowy przewiduje przeznaczenie pieniędzy na ochronę zdrowia

03 cze 2022
Źródło: rynekzdrowia.pl

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) składa się z pięciu części. Jedną z nich jest „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia”. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na tę część przeznaczonych będzie 18,3 mld zł, ponadto budżet pożyczkowy wyniesie 1,23 mld zł.

Pieniądze pozyskane z KPO zostaną przeznaczone m.in. na:

- nowy sprzęt dla szpitali

- uzdrowiska i szpitale celem ich rozbudowy oraz modernizacji

- podstawową opiekę zdrowotną

- wsparcie w formie pieniężnej dla studentów nauk medycznych.

O infrastrukturę podmiotów ochrony zdrowia będzie można zadbać, dzięki wdrożeniu reform i uruchomieniu inwestycji opiewających na kwotę 9,5 mld zł. Między innymi do szpitali i uzdrowisk trafi zarówno nowoczesny sprzęt, jak i aparatura medyczna.

Finansowe wsparcie wiąże się ponadto z systemem zachęt dla studentów kierunków medycznych, w tym fizjoterapii czy ratownictwa medycznego. Poza rozbudową czy modernizacją infrastruktury podmiotów ochrony zdrowia, niezbędna będzie bowiem wykwalifikowana kadra medyczna. Dodatkowo resort funduszy ma świadomość, że budowanie szerokiego zespołu kadry medycznej wiąże się z koniecznością stworzenia odpowiednich warunków do nauki studentów. 3,2 mld zł to zatem kwota, która pozwoli m.in. na zmodernizowanie obiektów dydaktycznych.

W rozwój systemu e-zdrowia, w tym cyfryzację dokumentacji medycznej uwzględniając bezpieczeństwo zawartych w niej danych, zainwestowana zostanie kwota w wysokości 4,5 mld zł.

Nad planową realizacją wszystkich założeń dotyczących części związanej z ochroną zdrowia, należącej do Krajowego Planu Odbudowy, czuwać będą Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Bieżące informacje na temat KPO można śledzić TUTAJ.

Rynek rehabilitacyjny w dobie pandemii oraz konieczne zmiany - rozmowa z fizjoterapeutą
Łapski szpital otrzyma 6 mln zł na inwestycje - w tym na rehabilitację!
Czy Polacy popierają cyfryzację w ochronie zdrowia? - wyniki badania „Barometr Bayer 2020”
Trwa budowa eko-siedziby rehabilitacji oddechowej
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter