X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

"Każdy fizjoterapeuta musi być otwarty na zdobywanie wiedzy i wymianę doświadczeń klinicznych" - wywiad z dr n. med. Stanisławem Faliszewskim, Falmed

09 grudnia 2020

Misją Falmedu od samego początku funkcjonowania firmy jest niesienie pomocy i podnoszenie komfortu życia osobom, które zmagają się z deficytami neurologicznymi i ortopedycznymi. Działalność naukowa i zawodowa założyciela firmy koncentruje się wokół tematyki neurologicznej, a w szczególności rozwoju motorycznego i neurologicznego dzieci. O specyfice działalności oraz wizji rozwoju, rozmawiamy z założycielem Falmedu - dr n. med. Stanisławem Faliszewskim.

***

Falmed funkcjonuje od 1991 roku. Czy mógłby Pan przybliżyć początki działalności i jakie zmiany zachodziły w trakcie jej funkcjonowania?

Początkiem działalności było ukończenie 2-letniego studium fizjoterapii, ukończenie dwustopniowego kursu laseroterapii oraz zakup pierwszego aparatu do wykonywania zabiegów fizykoterapeutycznych. W pierwszych latach funkcjonowania Falmedu wiedziałem, że swój rozwój zawodowy ukierunkuje na fizjoterapię neurologiczną i pediatryczną.

Przez niemal 3 dekady działalności w funkcjonowaniu firmy zaszło wiele zmian. Ale myślę, że najważniejsze z nich, to postawienie drugiego filaru funkcjonowania Falmedu, tj. rozpoczęcie organizacji szkoleń dla fizjoterapeutów, w oparciu o ich autorskie programy. A co za tym dalej idzie - zrealizowanie szkoleniowych projektów unijnych. Budowa nowoczesnego ośrodka rehabilitacyjnego o powierzchni 400m2. Istotną zmianą, która również pchnęła firmę do przodu zarówno pod kątem organizacyjnym, jak i marketingowym oraz finansowym było poszerzenie naszej oferty o zajęcia grupowe – Klub Malucha i Akademia Starszaka.

 

"Nieodzowne dla osoby początkującej w praktyce zawodowej są również szkolenia, które porządkują wiedzę teoretyczną, a także budują warsztat terapeutyczny."

 

Głównie skupiacie się Państwo na Pediatrii i Integracji Sensorycznej. W jaki sposób fizjoterapeuta, który chciałby pracować w oparciu o te gałęzie powinien rozpocząć swoją drogę?

Zgadza się, że niemowlęta w ramach Wczesnej Interwencji oraz dzieci z zaburzeniami procesów SI stanowią największy procent pacjentów Falmed. Ale przyjmujemy również pacjentów neurologicznych, ortopedycznych (skoliozy i wady postawy), czy osoby dorosłe w ramach Terapii Manualnej. Zbieramy jak najszersze doświadczenia kliniczne, ażeby móc się dzielić nimi z uczestnikami naszych kursów.

A odpowiadając wprost na pytanie, to fizjoterapeuta w naszej sztandarowej dziedzinie, a więc pediatria, powinien przede wszystkim dysponować bardzo dobrą wiedzą teoretyczną (którą przecież zdobywa w trakcie studiów) w zakresie psycho i sensomotorycznego rozwoju dziecka, kamieni milowych czy podstawowych metod neurofizjologicznych.

Nieodzowne dla osoby początkującej w praktyce zawodowej są również szkolenia, które porządkują wiedzę teoretyczną, a także budują warsztat terapeutyczny. Każdy fizjoterapeuta musi być otwarty na zdobywanie wiedzy i wymianę doświadczeń klinicznych. To jest według mnie klucz do odniesienia sukcesu, rozumianego jako prowadzenie skutecznej terapii, która pomaga pacjentom.

Prowadzicie Państwo terapię dzieci oraz dorosłych. Jakie są znaczące różnice między nimi? A może dostrzegacie Państwo również podobieństwa..

W przypadku dorosłej osoby możemy werbalizować proces komunikacyjny. Możemy zadać pytanie, na które uzyskamy odpowiedź. Możemy z sukcesem stosować komendy typu: trzymaj, napnij, pchaj. I to jest główna różnica.

Bo W przypadku niemowląt ten element procesu terapeutycznego jest niemożliwy do osiągniecia i tutaj bazujemy na dobrej ocenie klinicznej, prawidłowej diagnozie deficytu oraz dobrej współpracy z rodzicami. Instruktaż tego co mogą robić z dzieckiem w warunkach domowych.

Ponadto pacjent dorosły jest dużo bardziej cierpliwy. Z dziećmi, zarówno niemowlętami, jak i starszymi z zaburzeniami SI trzeba więcej pracować nad pewnymi elementami. W pracy z młodszymi sam fizjoterapeuta musi być bardziej cierpliwy i wiedzieć, że efekt przyjdzie. Może nieco później, ale przyjdzie.

Więcej wywiadów na naszym Portalu znajdziecie TUTAJ.

Czy fizjoterapeuci powinni iść za trendami na rynku? Czy powinni bacznie obserwować zachodzące zmiany i się do nich dostosowywać?

Naturalnie, to wymogi stawiane przed każdą branżą, również przed naszą. Ewolucja i dostosowywanie się do nowych realiów dotyczy przede wszystkim kwestii komunikacyjnych oraz marketingowych w oparciu o nowe, internetowe technologie. Obserwując to jak rozwija się rynek usług fizjoterapeutycznych, widzę, że wielu, szczególnie młodych fizjoterapeutów doskonale się w tej cyfrowej rzeczywistości odnajduje i tworzą szalenie ciekawe projekty.

My również idziemy z duchem czasu, jesteśmy obecni w mediach społecznościowych, udoskonalamy wewnętrzne funkcjonowanie całego ośrodka i mamy też kilka pomysłów na rozwój technologiczny w przyszłości.

Poza terapią, w ofercie u Państwa znajdują się kursy. Czy moglibyście Państwo doradzić co w sytuacji, gdy mimo chęci nauki, brak jest środków ze strony fizjoterapeuty?

Aby szukał możliwości dofinansowania ze strony urzędu pracy czy też operatorów dysponujących funduszami unijnymi. Na naszym blogu można znaleźć artykuł, w którym precyzyjnie opisujemy te możliwości. Również kontakt z p. Łukaszem Faliszewski, który odpowiada za organizację kursów w Falmedzie, rozjaśni możliwości w zakresie dofinansowania. Oczywiście pod warunkiem, iż mówimy o zainteresowaniu naszymi kursami.

 

"W pracy z młodszymi sam fizjoterapeuta musi być bardziej cierpliwy i wiedzieć, że efekt przyjdzie. Może nieco później, ale przyjdzie."

 

Na zakończenie również prosimy o małą refleksję – jak najczęściej z zewnątrz ludzie postrzegają zawód fizjoterapeuty?

Do pewnego momentu większość osób identyfikowała nas z masażystami. Mówili, że idą na masaż. Od kilku lat jednak w samym społeczeństwie istnieje większa świadomość tego czym w zasadzie zajmuje się fizjoterapeuta, że robimy znacznie więcej niż sam masaż. Swoją dobrą cegiełkę dokładają również takie portale jak Państwa, które propagują i rozpowszechniają informacje na temat tego czym jest fizjoterapia oraz czym się zajmujemy.

Również rozwija się szereg specjalizacji fizjoterapeutycznych – pulmunologia, neurologia, ortopedia, geriatria itd. Dzięki temu odgrywamy co raz efektywniejszą rolę w systemie ochrony zdrowia.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na www.falmed.pl

Dziękujemy za rozmowę!

Polecamy także:

Innowacyjna terapia czaszkowo-krzyżowa!

x
Zapisz się do newslettera