X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Joga z punktu widzenia fizjoterapii - jakie korzyści może przynieść?

19 kw. 2021
źródło: https://rehaexpert.pl/; https://www.doz.pl/

Joga może być z powodzeniem wykorzystywana w fizjoterapii. Jednak, w takiej sytuacji, priorytetem powinna być prawidłowa technika wykonywania wszystkich ćwiczeń. Ważne jest również przygotowanie sprawnościowe pacjenta, które powinno być kluczowym kryterium podczas układania planu treningowego. W jodze, podobnie jak w innych rodzajach fizjoterapii, uzyskany efekt zależy od systematyczności uczęszczania na spotkania z terapeutą oraz stosowania się do jego rad.

joga w fizjoterapii.

Joga jest połączeniem fizycznych, umysłowych oraz duchowych praktyk. Przedstawia się ją jako jedną z sześciu hinduskich szkół tradycji filozoficznych. Zajęcia jogi są znane z zastosowania różnorodnych pozycji, które nie są jednak kluczową częścią tego tradycyjnego systemu ćwiczeń. Sprawność fizyczna nie jest nadrzędnym celem jogi. W filozofii tej kładzie się nacisk przede wszystkim na powiększanie potencjału energii duchowej, wykorzystując do tego celu różnorodne metody i techniki oddechowe. Łączy się je z odpowiednim skupieniem umysłu, koncentracją. Tradycja uprawiania jogi zyskała na popularności w zachodniej części globu pod koniec XIX wieku.

Chcąc jak najdokładniej przedstawić czym jest joga, wykorzystuje się pewnego rodzaju porównania, schematy i odniesienia. Takim przykładem może być obraz drzewa z korzeniami, pniem, gałęziami, kwiatami i owocami. Pozwala to na przekazanie duchowego przesłania i wprowadzenie do filozofii osób początkujących. Każda taka „gałąź” to odmiana jogi reprezentująca nieco inne skupienie i zestaw cech. Wszystkie uczą pozyskiwania wewnętrznego spokoju i samokontroli.

Zastosowanie jogi w fizjoterapii może przynieść najwięcej korzyści osobom z bólami kręgosłupa.

Siedzący tryb pracy oraz brak aktywności fizycznej sprzyjają pojawieniu się różnego rodzaju zwyrodnień lub kontuzji w obrębie pleców. Ćwiczenia rozciągające pomagają rozluźnić mięśnie i pozbyć się uczucia sztywności. Należy jednak wykonywać je powoli, a przy tym dokładnie, stosując się do rad terapeuty. Joga sprzyja również leczeniu dolegliwości bólowych związanych ze stawami. W wyniku regularnych, spokojnych ćwiczeń stawy wzmacniają się, a także stają się bardziej elastyczne. Ze względu na dobry wpływ na mięśnie, ścięgna, wiązadła oraz stawy, joga jest też rekomendowana w przypadku osób z wadami postawy. Świetnie sprawdzi się również dla wszystkich intensywnie uprawiających sport i przez to narażających organizm na przemęczenie.

U pacjentów, u których powinna zostać wdrożona łagodna, ale skuteczna fizjoterapia ćwiczenia z zakresu jogi mogą przynieść szybkie i bardzo dobre efekty. Jednakże, treningi muszą odbywać się pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Ważne, by poziom intensywności treningów był starannie dobrany do predyspozycji oraz możliwości pacjenta. Pozycje w jodze są pod względem trudności bardzo zróżnicowane. Trzeba jednak pamiętać, że najbardziej skomplikowane ćwiczenia wymagają dobrego przygotowania sprawnościowego. W przypadku osób z różnego rodzaju schorzeniami układu ruchu, trzeba liczyć się z tym, że próba wykonania forsownych ćwiczeń rozciągających może zakończyć się pogłębieniem urazu. Osoby zainteresowane leczeniem jogą powinny więc skorzystać z pomocy profesjonalnego fizjoterapeuty.

Polecamy także:

Clinica Mobile, czyli szpital na kółkach pomagający sportowcom
Czy sztuczna inteligencja może wspierać leczenie chorób układu sercowo – naczyniowego?
Chodziki i ich wpływ na rozwój ruchowy dziecka - artykuł eksperta
Siatka płac w ochronie zdrowia - fizjoterapeuci nie zgadzają się na jej propozycje
x
Zapisz się do newslettera