X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Jest rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień

27 gru 2021
Źródło: Gazeta Wyborcza

Minister Zdrowia wydał rozporządzenie wprowadzające obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 m.in. dla pracowników medycznych. Obowiązek ten będzie wymagany od 1 marca 2022r.

Rozporządzenie opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji w miniony czwartek. To nowelizacja obowiązującego od prawie 2-óch lat rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na terenie RP stanu epidemii. Teraz do rozporządzenia dodano rozdział o obowiązku szczepień.

Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązkowi będą podlegały m.in. osoby wykonujące zawód medyczny w szpitalach, poradniach, zakładach opiekuńczych oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego. Chodzi tu o osoby zatrudnione w ww obiektach. Dodatkowo obowiązkowi będą podlegać pracujący w aptekach i punktach aptecznych oraz studenci kierunków przygotowujących do zawodu medycznego.

Z obowiązku mają być zwolnione osoby, które posiadają przeciwwskazania do szczepienia w zakresie stanu ich zdrowia. Może to otworzyć furtkę do unikania szczepień.

Obowiązkiem nie objęto pracowników dydaktycznych na uczelniach medycznych oraz pracowników domów pomocy społecznej.

Rozporządzenie nie przewiduje żadnych sankcji za odmowę szczepienia. Sankcje są bowiem w innych ustawach traktujących o prawach i obowiązkach pracowniczych.

Tydzień temu przepisy wprowadzające obowiązkowe szczepienia poparły samorządy zawodów medycznych, w tym Krajowa Rada Fizjoterapeutów oraz Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych. Zgodnie wskazali oni na gwarancje bezpieczeństwa zdrowotnego dla pacjentów oraz bezpieczne udzielanie im świadczeń zdrowotnych przez osoby wykonujące zawody medyczne.

Samorządy stoją na stanowisku, że obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi są jednym z większych osiągnięć cywilizacyjnych w zakresie ochrony zdrowia i stanowią najlepszą metodę zapobiegania rozprzestrzenianiu się wielu groźnych dla zdrowia i życia chorób zakaźnych.

Nowe zasady wykonywania zawodów: masażysta, terapeuta zajęciowy czy opiekun medyczny.
Spotkanie konsultacyjne w sprawie wycen
KIF do Ministra Zdrowia: "Prosimy, błagamy o dialog"! Debata w Senacie.
Dodatek covidowy dla fizjoterapeutów
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter