X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Jak wygląda dostęp do terapii SM w czasach pandemii? - wywiad z Prezesem Centrum Rehabilitacji w Bornem Sulinowie

14 maj 2021

Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Bornem Sulinowie jest jednym z dwóch specjalistycznych ośrodków w Polsce. Już od 15 lat zajmuje się kompleksowym usprawnianiem osób cierpiących na stwardnienie rozsiane (SM) oraz inne jednostki chorobowe. Mieliśmy przyjemność rozmowy z Prezesem spółki, Panem Piotrem Misztak.

Na wstępie bardzo dziękujemy, że znalazł Pan czas na rozmowę. Proszę przybliżyć naszym czytelnikom specyfikę Centrum - jaki pacjent do Was trafia i w jakich obszarach pomagacie?

Centrum Rehabilitacji w Bornem Sulinowie organizuje 4-tygodniowe turnusy rehabilitacyjne zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i rehabilitacji komercyjnej. Do naszego Centrum przyjmujemy pacjentów z całej Polski oraz z zagranicy. Stwardnienie rozsiane jest przewlekła chorobą neurologiczną, w której dochodzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Współczesna medycyna nie jest wstania wyjaśnić jednoznacznie etiologii SM. Aktualnie jest to choroba nieuleczalna. Jedynym ratunkiem dla osób u których zdiagnozowano SM są leki, które spowalniają rozwój choroby oraz wszechstronna stała rehabilitacja.

W Centrum Rehabilitacji SM pracujemy w interdyscyplinarnym zespole rehabilitacyjnym, aby kompleksowo usprawniać naszych pacjentów. Zespół tworzą fizjoterapeuci, lekarze różnych specjalizacji, psycholog, logopeda, terapeuci zajęciowi, pielęgniarki, opiekunki medyczne oraz pozostali terapeuci. Naszym zadaniem jest, aby podczas pobytu w Centrum zadziałać wszechstronnie na pacjenta - zarówno od strony rehabilitacji ruchowej jak i umysłowej. Osoby chore borykają się nie tylko z niepełnosprawnością ruchową. Często wymagają między innymi rehabilitacji mowy, funkcji poznawczych lub terapii psychologicznej.

"Z roku na rok dostępność do rehabilitacji i leczenia osób chorujących na stwardnienie rozsiane ulega poprawie."

Większość osób korzystających z naszych usług rehabilitacyjnych choruje na stwardnienie rozsiane, ale w naszym Centrum mogą uzyskać pomoc również chorzy na inne schorzenia, np. osoby po udarach, chorzy na Parkinsona, stwardnienie rozsiane zanikowe boczne, po urazach rdzenia kręgowego lub z problemami typowo ortopedycznymi. Mamy doświadczenie zarówno w w rehabilitacji neurologicznej, jak i ortopedycznej.

Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie świadczy swoje usługi w ramach 4-tygodniowych turnusów rehabilitacyjnych, jak i również w formie rehabilitacji ambulatoryjnej. Pacjenci przebywający na turnusach mają możliwość stałych konsultacji lekarskich. Współpracujemy z instruktorami socjoterapii, choreoterapii, medytacji, instruktorką Tai - Chi. Jesteśmy przekonani, że równoległa praca nad ciałem jak i umysłem, przynosi najlepsze efekty rehabilitacyjne dla pacjentów. Dbamy również o rozwój życia społecznego w naszym Centrum. Ze względu na mniejsze obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, powoli wracamy do organizowania spotkań przy grillu, turniejów gry tenisa stołowego, wernisaży fotografii czy warsztatów kulinarnych.

Jedną z najbardziej istotnych kwestii dla naszego Centrum jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Terapeuci wspólnie z pacjentem ustalają cele rehabilitacji, a także szczegółowy program usprawniania. Nasi pacjenci przed południem uczestniczą w indywidualnych zajęciach z fizjoterapeutą. Mają również ćwiczenia z zakresu terapii ręki, zabiegi z fizykoterapii (laseroterapia, elektorterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne, pole elektromagnetyczne, fala uderzeniowa, światłoterapia: Lampa Solux lub Bioptron, masaż limfatyczny mechaniczny), uczestniczą w porannych ćwiczeniach grupowych oraz ćwiczą na sprzętach rehabilitacyjnych (bieżnia, bieżnia antygrawitacyjna, ergocyklometry, orbitreki, rotory kończyn górnych i dolnych, atlas).

Dodatkowo, przez pierwsze dwa tygodnie turnusu odbywają się codzienne grupowe ćwiczenia na basenie lub zabiegi z zakresu hydroterapii (wirówka kończyn dolnych i górnych). W kolejnych dwóch tygodniach turnusu rehabilitacyjnego, pacjenci korzystają z krioterapii ogólnoustrojowej, czyli kriokomory. Zabieg w kriokomorze polega na poddaniu pacjentów działaniu bardzo niskich temperatur około (-120 stopni Celsjusza). Taka ekspozycja na „suche” zimno trwa od minuty do trzech i ma wiele pozytywnych oddziaływań na organizm człowieka.

Jak ocenia Pan sytuację ośrodków i pacjentów z SM w Polsce? Centrum Rehabilitacji w Bornem Sulinowie

Tak jak już wspomniano na początku w Polsce mamy dwa ośrodki specjalizujące się w rehabilitacji osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. Czas oczekiwania na przyjęcie osoby chorej na turnus rehabilitacyjny w naszym Centrum Rehabilitacji SM wynosi ponad rok. Niepodważalne jest stwierdzenie iż nasi pacjenci potrzebują stałego dostępu do kompleksowej rehabilitacji. Niekiedy kilkumiesięczna przerwa w usprawnianiu decyduje o tym, że dany pacjent niestety traci pewne funkcje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w życiu codziennym. W naszym kraju choruje na SM około 50 tysięcy osób. Naszym zadaniem jest, by zadbać o wszystkich chorych by mogli bez większych ograniczeń korzystać z turnusów rehabilitacyjnych jak i z rehabilitacji we własnym miejscu zamieszkania. Z roku na rok dostępność do rehabilitacji i leczenia osób chorujących na stwardnienie rozsiane ulega poprawie. Jest jednak jeszcze wiele obszarów które system opieki zdrowia musi bezwzględnie się zmierzyć.

Centrum Rehabilitacji w Bornem Sulinowie

Jak wygląda dostęp do terapii SM w czasach pandemii? Czy droga pacjenta została wydłużona?

Czynimy wiele starań, by nasi pacjenci w czasie pandemii czuli się u nas bezpieczni. Zmniejszamy maksymalnie potencjalne ryzyko zakażenia koronawirusem. Każdy pacjent powinien w dniu przyjazdu przedstawić aktualny wynik badania RT-PCR lub poddać się w naszym ośrodku testom antygenowym COVID-19. Osoby zaszczepione (po wszystkich dawkach szczepionki) nie muszą wykonywać w/w testów. Tylko pacjenci z wynikami negatywnymi są przyjmowani na turnus rehabilitacyjny. Wykonujemy również telefoniczną ankietę wstępną weryfikującą z kim w ostatnim czasie pacjent się kontaktował, gdzie przebywał lub gdzie wyjeżdżał. Dotyczy to zarówno jego, jak i jego najbliższych, z którymi mieszka. W czasie trwania turnusu uczestnicy mają codziennie mierzoną temperaturę ciała oraz na bieżąco kontrolowany jest ich ogólny stan zdrowia.

Centrum Rehabilitacji w Bornem Sulinowie

W ośrodku obowiązują zasady zalecane przez Główny Inspektorat Sanepidu, czyli dezynfekcja rąk, noszenie maseczek oraz utrzymywanie w miarę możliwości bezpiecznego dystansu (również na stołówce). Czas oczekiwania na rehabilitację nie zmienił się i realizujemy rehabilitację w ramach kontraktu z NFZ ,według wcześniej zaplanowanego harmonogramu. Bardzo zależy nam, by każdy miał dostęp to specjalistycznej rehabilitacji i czuł się u nas dobrze, a przede wszystkim bezpiecznie.

Dziękujemy za rozmowę!

Rozmawiała: Joanna Łuczkowska

Polecamy także:

Kolejny szpital wprowadza świadczenia z wykorzystaniem robota da Vinci
Na czym polega specyfika rehabilitacji pacjentów z nadwagą i otyłością?
Na Politechnice Opolskiej powstało laboratorium badające skręcenia stawu skokowego
Wirtualna rzeczywistość wspiera lekarzy w lubelskim szpitalu
x
Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco zapisz się na newsletter