X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Izolatorium dla pacjentów covidowych - który szpital w Polsce przoduje w terapii oddechowej?

01 kwietnia 2021
źródło: materiały prasowe

Zdecydowanie niezbędnym narzędziem w prowadzeniu terapii pacjentów pandemicznych są sale izolacji oddechowej tzw. boksy Meltzera. Wyposażone są w technologię dekontaminacji powietrza, zapewniającą poziom bezpieczeństwa epidemicznego o kategorii co najmniej BSL3. Takie nowoczesne izolatorium dla pacjentów covidowych, z technologią Genano® posiada i intensywnie wykorzystuje m.in. Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ul. Wolskiej w Warszawie.

Nowoczesne izolatorium dla pacjentów covidowych.

Ponad rok trwania w pandemii pokazał, że skuteczne w walce z wirusami są te rozwiązania, które potrafią usunąć z powietrza fragmenty DNA. Technologia Genano®, z której korzysta od 2003 r. Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, potrafi tego typu czystość mikrobiologiczną zapewnić.

Szpital wykorzystuje ją w tzw. boksach Meltzera, czyli salach izolujących chorych o wysokim reżimie sanitarnym. Do systemu nawiewno/wywiewnego prowadzącego bezpośrednio do boksów podłączono 11 sztuk urządzeń Genano® 310. Dzięki nim powietrze nawiewane do pokoju chorego jest sterylnie czyste. Pomaga mu to swobodnie oddychać, a powietrze wywiewane poddawane jest filtracji z wszelkich zanieczyszczeń, w tym wirusów czy bakterii.  Powoduje to, że w żaden sposób nie zagraża innym pomieszczeniom szpitalnym.

Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie posiada sześć tego typu izolatoriów. Sprawdzają się w przypadku pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2, ebolą, czy wąglikiem.

W 2017 roku po prawie 15 latach nieprzerwanej pracy jednostek Genano®, Wojewódzki Szpital Zakaźny rozpoczął proces wymiany urządzeń na nowe. Zakończył go w 2020 roku. Dzięki tej inwestycji szpital ma najnowocześniejsze i najlepiej wyposażone izolatoria w Polsce. Ich zadaniem jest nie tylko pomoc chorym na choroby zakaźne, ale również ochrona personelu medycznego i pozostałych pacjentów.

Realizacja wyżej opisanych izolatoriów z wykorzystaniem urządzeń Genano® w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie była projektem bazowym. Kolejne tego typu powstały już min. w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Ze względu na wysoką skuteczność w dekontaminacji powietrza urządzenia Genano® są stosowane w szpitalach, by podwyższyć higienę w obszarach krytycznych (sale operacyjne, oddziały nagłych wypadków), ochronić pacjentów z obniżoną odpornością (oddziały onkologii, hematologii, neonatologii, transplantologii czy SOR) oraz ochronić personel medyczny i zapobiec transmisji chorób zakaźnych przenoszonych drogą powietrzną, takich jak np. COVID-19. Zapewniają wysoki reżim sanitarny i oczyszczają powietrze w trybie ciągłym.

Urządzenia Genano® zostały wybrane przez te szpitale spośród innych dostępnych na rynku ze względu na udokumentowane badania laboratoryjne. Potwierdziły one 99,5% skuteczność dekontaminacji powietrza na poziomie DNA/ RNA już przy cząsteczkach o wielkości 0,001 µm oraz uzyskanie klasy czystości powietrza na poziomie ISO 6 w ciągu 14 minut od włączenia urządzenia.

Najnowsze badania przeprowadzone przez VTT Technical Research Centre of Finland dowiodły, że technologia Genano® wykazuje aż 99,999% skuteczności w eliminacji drobnoustrojów chorobotwórczych o wielkości równej wielkości cząstek COVID-19. Technologia ta została uznana przez rząd Arabii Saudyjskiej podczas epidemii MERS w 2013 r. za jedyną skuteczną, która pomaga zwalczyć zagrożenie epidemiczne.

Od momentu wybuchu epidemii SARS-CoV-2, urządzenia Genano®, dzięki doskonałym wynikom badań i referencjom z czasów walki z epidemią MERS, są wysyłane każdego dnia do pomocy w walce z epidemią na całym świecie. Chiny, Tajwan, Wietnam, Malezja, Wielka Brytania, Gracja, Arabia Saudyjska, Włochy, Finlandia czy Belgia to tylko niektóre z krajów, gdzie w szpitalach technologia Genano® pomaga skutecznie dekontaminować powietrze.

Generalnym dystrybutorem urządzeń Genano® na Polskę jest firma WPIP z Jasina.

Polecamy także:

Czy sztuczna inteligencja może wspierać leczenie chorób układu sercowo – naczyniowego?
Umiejętności miękkie - 6 skillsów, które musisz posiadać robiąc biznes
Powstaną sztuczne neurony, dzięki którym chorzy na Alzheimera lub Parkinsona dostaną szansę na nowe życie
Czy fizjoterapeuci powinni mieć uprawnienia do podawania szczepień przeciw COVID-19?
x
Zapisz się do newslettera