X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Inteligentny stetoskop nagrodzony w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

09 kw. 2021
źródło: materiały prasowe
foto: https://poznan.wyborcza.pl/

Inteligentny stetoskop umożliwiający pacjentowi wykonanie samodzielnego badania, to urządzenie, którego producent otrzymał nagrodę główną w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy.

Inteligentny stetoskop.

To 22. edycja konkursu organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Przedsiębiorcy, jednostki naukowe oraz ich konsorcja do udziału w tegorocznej edycji zgłosiły 96 projektów z obszaru medycyny, chemii, elektroniki czy biotechnologii. Było to o 24 więcej niż w roku poprzednim.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że laureaci Konkursu, zmieniają otaczającą nas rzeczywistość i z sukcesem zdobywają światowe rynki. – Nagrodzone produkty i technologie są wizytówką możliwości polskiej nauki i wielkiego potencjału naszej przedsiębiorczości – dodał.

W kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy” nagrodę główną wręczono firmie StethoMe Sp. z o.o. za umożliwiający pacjentowi wykonanie samodzielnego badania inteligentny stetoskop, który wykrywa nieprawidłowości pojawiające się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy astmy.

Jak działa urządzenie?

Inteligentny stetoskop połączony jest z aplikacją w smartfonie. Podpowiada ona, w jakich miejscach na klatce piersiowej umieścić aparat podczas badania, żeby zarejestrować dźwięk. Do aplikacji wpisuje się również informacje o niepokojących objawach, takich jak kaszel czy katar.

Po zakończeniu badania pacjent otrzymuje ocenę, czy pojawiły się jakieś nieprawidłowości, a jeśli tak, to sugeruje konsultację z lekarzem. Z kolei lekarz otrzymuje zapis badania zarówno w postaci dźwięku, jak i jego obraz graficzny. Ma to ułatwić postawienie ostatecznej diagnozy. Aparat pokazuje też, gdzie występują świsty i rzężenia.

Wyróżnienia przyznano czterem firmom: ML SYSTEM S.A. za fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych, która wspomaga klimatyzację i ogranicza nagrzewanie pomieszczeń o 80 proc.; SYNTOIL S.A. za zieloną sadzę pozyskiwaną ze zużytych opon; MAR-BUD Sp. z o.o. Budownictwo Sp.k. za akumulator energii chłodu ICE-ON; DiagNova Technologies Sp. z o.o. za zaawansowany system obrazowania krtani Advanced Larynx Imager.

W kategorii „Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki” nagroda główna została przyznana Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za Otoimplant – protezę ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym, która zapewnia pacjentom krótszy okres rekonwalescencji, ogranicza ryzyko związane z powikłaniami w przebiegu infekcji i zakażeń bakteryjnych oraz umożliwia odtworzenie budowy i funkcji struktur kostnych ucha środkowego.

Wyróżnienie otrzymał Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich za unikatową w skali świata odmianę konopi przemysłowych HENOLA. Wynalazek z polskiego uniwersytetu pomoże w walce z plastikowymi odpadami.

Dotychczas nagrody otrzymało 58 projektów, a 123 zostały wyróżnione.

W dziedzinie „Wspólny produkt przyszłości instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy” nagroda główna decyzją kapituły nie została przyznana. Wyróżnienie natomiast otrzymali: Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Innosil Sp. z o.o. za ILAGRO – innowacyjny produkt stymulujący odporność roślin.

Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymał Otoimplant z AGH w Krakowie. Nagroda Ministra Rozwoju przypadła fotowoltaicznej szybie ML SYSTEM S.A.

Swoją nagrodę przyznali także organizatorzy konkursu: PARP i NCBR, które nagrodziły wspólnie firmę M Sp. z o. o. za projekt Musicon. To pomoc dydaktyczna, która dzięki zaangażowaniu podstawowych zmysłów: wzrok, słuch i dotyk, zwiększa efektywność uczenia, rozwija integrację sensomotoryczną, rozbudza dziecięcą kreatywność i uczy logicznego myślenia.

Inteligentny stetoskop StethoMe został doceniony powtórnie, poprzez przyznanie jej twórcom „Nagrody specjalnej za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych”.

Zdaniem dr. n. med. Michała Sutkowskiego z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, inteligentny stetoskop może się przyczynić do dalszego rozwoju telemedycyny, ułatwiając pracę lekarzy POZ.

Zdaniem dr Sutkowskiego inteligentny stetoskop, jako aparat przeznaczony do wstępnej diagnozy stanu płuc, powinien w przyszłości trafić „pod strzechy” i być obecny w każdym domu podobnie jak termometr. „Z punktu widzenia podstawowej opieki zdrowotnej miałoby to największy sens” – podkreślił.

Wojciech Radomski, przedstawiciel start-upu StethoMe powiedział, że nowej generacji stetoskop na razie będzie w Polsce oferowany przez ośrodki prywatnej służby zdrowia w ramach abonamentów medycznych. „To korzyść również dla takiej placówki, z uwagi na to, jak wiele wizyt lekarskich jest niepotrzebnych” – przekonywał.

Polecamy także:

W rzeszowskim szpitalu pojawił się robot dezynfekujący, mający wspomóc walkę z wirusami
Teleporady - czy na pewno są skuteczną formą diagnostyki?
Czy sztuczna inteligencja może wspierać leczenie chorób układu sercowo – naczyniowego?
Powstaną sztuczne neurony, dzięki którym chorzy na Alzheimera lub Parkinsona dostaną szansę na nowe życie
x
Zapisz się do newslettera