X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Innowacyjny program startuje w Szpitalu na Klinach w Krakowie

26 kw. 2021
źródło: https://www.medinwestycje.pl/

Duża część osób, która przeszła infekcję COVID-19, doświadcza utrzymujących się powikłań, często bardzo poważnych. Mimo wyszczególnionej grupy o zwiększonym ryzyku, powikłania, mniej lub bardziej poważne, mogą spotkać absolutnie każdego. Z myślą o pacjentach, krakowski Szpital na Klinach przygotował program kompleksowego badania stanu zdrowia ozdrowieńców. Opiera się na celowanej diagnostyce laboratoryjnej i obrazowej. innowacyjny program w szpitalu na klinach.

Badania na całym świecie dowodzą, że przebycie koronawirusa może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy, oddechowy, krążenia czy układ wydalniczy, a także na ogólne samopoczucie i zdrowie psychiczne. Niezależnie od tego, czy choroba przebiegała łagodnie, czy też objawiła się silnymi dolegliwościami, to prawdopodobnie jedna na dwadzieścia osób doświadczy tzw. zespołu długiego COVID-u. Ma on długą listę symptomów. Najczęściej pacjenci wymieniają zmęczenie, uczucie duszności, utrzymujący się kaszel, bóle stawów, zawroty głowy, kołatanie serca, problemy żołądkowo-jelitowe czy objawy neurologiczne, takie jak zmiany poznawcze lub „mgła mózgowa”, parestezje i dysautonomia. innowacyjny program w szpitalu na klinach.

Zespół długiego COVID-u w statystykach

W celu zbadania, kto jest najbardziej narażony na skutki powikłań, brytyjscy naukowcy przeanalizowali dane z aplikacji COVID Symptom Study. Ma ona cztery miliony użytkowników w Wielkiej Brytanii. Wyniki wyraźnie wskazały, że długi COVID najbardziej grozi osobom starszym, kobietom, a także osobom ozdrowiałym, które w pierwszym tygodniu choroby doświadczyli pięciu lub więcej typowych dla tego wirusa objawów. Natomiast z badania, opublikowanego w Journal of the American Medical Association wynika, że przy zbadaniu 143 pacjentów, opuszczających po chorobie szpital w Rzymie, aż 87% z nich miało co najmniej jeden objaw utrzymujący się nawet do dwóch miesięcy po zakończeniu hospitalizacji.

Innowacyjny program w Szpitalu na Klinach

Z tych względów, krakowski Szpital na Klinach przygotował programu „Twoje Zdrowie po COVID-19”, którego głównym celem jest określenie parametrów funkcjonowania najbardziej narażonych układów i narządów oraz ewentualnego ich uszkodzenia przez SARS-CoV-2, jak i zarekomendowanie podjęcia niezbędnych działań zapobiegawczych, czy nawet leczenia.

- Przejście zakażenia koronawirusem nie powinno uśpić czujności pacjenta, ponieważ jak wiemy COVID-19 jest chorobą wieloukładową i wielonarządową. Dlatego tak ważne jest poddanie się gruntownemu badaniu po przebytej chorobie, które umożliwia nie tylko analizę stanu zdrowia ozdrowieńców ale również pozwala na identyfikację i diagnostykę ewentualnych powikłań zakażenia koronawirusem. Współcześnie coraz częściej mówi się o holistycznym podejściu do zdrowia, w którym zwraca się uwagę na leczenie nie jedenego narządu czy choroby, ale całego organizmu. Dlatego też Program Oceny Stanu Zdrowia po COVID-19 został opracowany w taki sposób aby poddać kontroli najbardziej narażone narządy i układy, które mogły „ucierpieć” w walce z koronawirusem. Taka konstrukcja programu z pewnością pozwala nam lekarzom w razie konieczności wytypować obszary do pogłębienia diagnostyki, jak również wdrożyć odpowiednią profilaktykę lub leczenie - tłumaczy prof. Anna Boroń Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych i jeden z głównych konsultantów medycznych programu w krakowskim Szpitalu na Klinach.

Do kogo skierowany jest program?

Szpital na Klinach to nowoczesna placówka na miarę XXI wieku, która należy do grupy Neo Hospital. Powstał z przekonania, że troska o zdrowie, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Z powodzeniem wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej.

Dlatego też, w odpowiedzi na dzisiejsze potrzeby, powstał Program „Twoje Zdrowie po COVID-19”. Pozwala on na wczesne wychwycenie zmian poczynionych przez koronawirusa w naszym organizmie, a które to zmiany mogą w przyszłości przekształcić się w poważne problemy zdrowotne.

- Realizacja programu dedykowana jest osobom, które przebyły infekcję koronawirusem, w szczególności jeśli w dalszym ciągu obserwują u siebie takie objawy, jak zmęczenie, bóle stawowo-mięśniowe, bóle w klatce piersiowej, utrzymujący się kaszel, czy objawy neurologiczne. Aby rozpoznać wczesne i poważne w skutkach powikłania po COVID-19, wykonanie badań zalecane jest już po miesiącu po przechorowaniu. Kompleksowe badania diagnostyczne rekomendowane są także u osób, które przeszły COVID-19 – nawet wtedy, gdy nie odczuwają żadnych dolegliwości. Realizacja programu to forma sprawdzenia w jakiej kondycji jest nasz organizm po chorobie – przekonuje prof. Jarosław Fedorowski, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, a także jeden z głównych konsultantów medycznych programu „Twoje Zdrowie po COVID-19”.

Polecamy także:

Suplementy wspierające rehabilitację po udarze mózgu - na jakie zwrócić uwagę?
W Klinice Ortopedii i Rehabilitacji WUM odbyła się nowatorska i innowacyjna operacja
Profile view of concentrated Asian microbiologist examining sample with help of modern microscope while wrapped up in work at dim laboratory
Przełomowe urządzenie terapeutyczne do stymulacji rozwoju psychofizycznego dziecka
x
Zapisz się do newslettera