X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

FDA zatwierdziła nową terapię rehabilitacyjną po udarze!

14 wrz 2021
źródło: patch.com
foto: dr Seth Hays, dr Robert Rennaker i dr Michael Kilgard  - naukowcy z UT Dallas

27 sierpnia Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła system rehabilitacji dla osób, które przeszły przewlekły udar niedokrwienny mózgu — poinformował portal patch.com. Jest to pierwsze tego rodzaju leczenie.

Terapia została stworzona przez naukowców z UT Dallas, którzy taką terapię wykorzystują w innych przypadkach już od 10 lat. Teraz naukowcy udoskonalili tę technikę o leczenie innych zaburzeń, w tym udaru mózgu. A FDA oficjalnie zatwierdziła terapię. Sama terapia polega na zmianie obwodów w mózgu, poprzez stymulację nerwu błędnego (VNS),

System Vivistim Paired (VNS) jest produkowany i komercjalizowany przez MicroTransponder , firmę spinoff założoną przez absolwentów UT Dallas.

Wyniki kluczowego, podwójnie ślepego, kontrolowanego placebo, randomizowanego badania klinicznego – opublikowanego 24 kwietnia w The Lancet – wykazały, że u pacjentów z osłabieniem ramion i dłoni po udarze, łączenie VNS z ćwiczeniami rehabilitacyjnymi doprowadziło do poprawy, która była od dwóch do trzech razy większa niż grupa kontrolna otrzymująca samą rehabilitację - czytamy w komunikacie prasowym.

Na czym polega nowa terapia rehabilitacyjna od UT Dallas?

Według naukowców terapia może pomóc w poprawie jakości życia około 7 milionom Amerykanów, którzy przeżyli udar.

W VNS wszczepione urządzenie stymuluje nerw impulsami elektrycznymi. Nerw błędny przemieszcza się w górę szyi od klatki piersiowej i brzucha, a następnie przekazuje informacje między mózgiem a ciałem - regulując przy tym procesy, takie jak trawienie, częstość akcji serca i częstość oddechów.  Podobne urządzenia są obecnie zatwierdzone przez FDA do leczenia między innymi padaczki i depresji. VNS łączy ruchy ze stymulacją elektryczną dostarczaną do nerwu błędnego za pomocą urządzenia wszczepionego w szyję.  Pierwsze badania tej techniki wskazały, że stymulacja VNS pozwala "wyzdrowieć" w większym stopniu i ma zadowalające efekty - nawet w przypadkach, gdzie udar wystąpił 10 lat temu.

FDA zatwierdziła nową terapię rehabilitacyjną po udarze!

foto: UT Dallas

Naukowcy podkreślają, że celem terapii nie jest naprawa uszkodzonego mózgu w wyniku udaru, ale pomoc pozostałej części mózgu w lepszym  funkcjonowaniu.

TxBDC w UT Dallas zostało założone w 2012 roku. Od tego czasu naukowcy pozyskali ponad 35 milionów dolarów dodatkowych funduszy na opracowanie technologii zapobiegania urazom, wykrywania upośledzeń i przywracania jakości życia pacjentów po urazach i chorobach neurologicznych.

Krakowskie roboty rehabilitacyjne wkraczają do Stanów Zjednoczonych!
Gry komputerowe i wirtualna rzeczywistość w fizjoterapii
x
Zapisz się do newslettera